'Akbank'a yabancı ortak gelebilir'

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Türkiye'de yabancı bankaların artacağını ve bunun hiçbir tehlikesinin olmadığını belirterek "Biz de belki Akbank'ta çok seçici olarak bu yönetimi paylaşmayı düşünebiliriz" dedi.

İSTANBUL - Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Türkiye'de yabancı bankaların artacağını ve bunun hiçbir tehlikesinin olmadığını belirterek "Biz de belki Akbank'ta çok seçici olarak bu yönetimi paylaşmayı düşünebiliriz" dedi.
Bankacılığın Sabancı Holding'in ana işi olduğuna işaret eden Yönetim Kurulu Başkanı Sabancı, "Yabancı bankalar artacak, bunun hiçbir tehlikesi yok. Biz de belki (Akbank'ta) bu yönetimi paylaşmayı düşünebiliriz. Buna 'Tamamen kapalıyız' demiyorum. Bankacılık bizim çok iyi bildiğimiz bir iş. Bu nedenle çok seçici oluruz. Kim olduğu, nasıl olduğu çok önemli" diye konuştu.
Geçen yılı dolar bazında ciddi bir büyümeyle kapattıklarını, 2005 yılının ilk 5 aylık sonuçlarına göre de iyi gittiklerini ve grup olarak planladıkları hedeflere ulaşmayı beklediklerini kaydeden Sabancı, dört hafta boyunca 280 kişilik ekiple Sabancı Topluluğu'nun 2015'i ve sonrasını tartıştıklarını anlattı. Bu kapsamda yeni bir strateji oluşturduklarını, bu strateji doğrultusunda çok büyük potansiyel gördükleri mevcut işlerde büyümeye karar verdiklerini söyleyen Güler Sabancı, şöyle devam etti:
"Örneğin perakende işinde 3-5 senede üç katı büyüme imkânımız var. Bunları görünce stratejik olarak bu konudan (Türk Telekom) çekildik. Ortağımız Carrefour ile birlikte çok ciddi yatırım yaparak bu hedeflere ulaşmayı öngörüyoruz. Önümüzdeki haftalarda Carrefour'dan ortaklarımız gelecek. Agresif, hızlı büyüme planımız ve isteğimiz var. İki ortağın da bu konuda prensip anlayışı söz konusu."
Stratejik nedenlerle Telekom ile ilgilenmekten vazgeçtiklerine işaret eden Güler Sabancı, Telsim dosyasını tamamen kapatmayacaklarını da dile getirdi.
Çin'de yatırım sinyali
Sabancı, çimento sektöründeki yatırıma devam ettiklerini, Çanakkale'deki fabrikaya 135 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını ve kapasitesini yüzde 100 artırdıklarını kaydetti. Sabancı, Akçansa ile bu bölgedeki, Çimsa ile de güneydeki Uzan fabrikalarıyla ilgili olduklarını ve alma konusunda istekli olduklarını belirtti.
Kordsa International'ın kord bezinde dünyada bir numara olduğunu hatırlatan Sabancı Holding Başkanı Sabancı, Kordsa'nın yurtdışı yatırımlarının devam ettiğini, Brezilya'daki tesisleri, satın aldıkları başka bir kord bezi tesisiyle birleştirdiklerini bildirdi. Güler Sabancı, "Kordsa International'ın mevcut dünya piyasasında pazar payı yüzde 18'dir. Şu anda da Çin'de çok ciddi bir tesis alımıyla ilgili görüşmeleri var" diyerek yatırım sinyali verdi.
Sabancı, gazetelere yansıdığı gibi İstanbul Hilton Oteli'ni almak gibi bir durumun stratejilerinde yer almadığını kaydetti. Her zaman birinci önceliklerinin ortakları ve hissedarları için değer yaratmak olduğunu dile getiren Güler Sabancı, "Ortaklarımız için değer yaratacak, stratejimize uyacak her türlü ortaklığa her zaman varız. Tabii ki ahlak, değerler, stratejiye uygun olmak önemli kriter" diye konuştu.
Özelleştirme için destek
Özelleştirmelere 'stratejik sektör' tanımıyla karşı çıkılmasını eleştiren Güler Sabancı, 'yabancılara satmayalım, yabancılarla ortak olmayalım' diyenlerin akıntıya karşı kürek çektiklerini söyledi.
Yabancı sermaye girişindeki artışa işaret eden Güler Sabancı, 'Özelleştirmeler kapsamında stratejik sektörlerdeki şirketlerin yabancılara satılmaması yönündeki eleştiriler' ile ilgili olarak şunları söyledi:
"Stratejik sektörler hangileri? Eğer o kadar çok sektör stratejik öneme haiz ise demek ki her şeyimiz stratejik öneme haiz. Demek ki yabancılara satmayalım, yabancılarla ortak olmayalım. Bu, dünyanın gerçekleriyle uyan bir şey mi? Böyle düşünenlere dünyadaki gelişmeleri anlatmak lazım. Hâlâ neden anlamadıklarını anlayamıyorum. Eskilerin tabiriyle akıntıya kürek çekiyorlar. Türkiye'nin kaybedecek zamanı yok."
Telekom'un değeri arttı
Sabit hatla ilgilenmedikleri için Türk Telekom'dan vazgeçtiklerini söyleyen Sabancı, "Ayrıca Telekom'un değeri çok arttı. Çünkü çevresindeki bütün Telekom şirketleri özelleştirildi. Geçen hafta Pakistan, bir ay önce Çek Cumhuriyeti özelleştirildi. Bu ülkelerde Telekom stratejik değil de, Türkiye'de mi stratejik? Bizim Türk Telekom'un değeri ayrıca bu sebepten çok fazla arttı" dedi.