Akbank'ın yeni genel müdürü Ziya Akkurt

Akbank'ın yeni genel müdürü Ziya Akkurt
Akbank'ın yeni genel müdürü Ziya Akkurt

Kurtul, Akbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı (solda), Ziya Akkurt ise genel müdür oldu.

İSTANBUL - Zafer Kurtul’dan boşalan Akbank Genel Müdürlüğü görevine, Akbank Kurumsal ve Ticari Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Vekili Ziya Akkurt getirildi. Akbank’tan yapılan açıklamada, banka yönetim kurulu toplantısında, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve görevli üye Akın Kozanoğlu’nun emekliliği nedeniyle boşalan yönetim kurulu üyeliğine Kurtul’un getirildiği belirtildi.
Kurtul’un, ayrıca Akbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Murahhas Üye olarak görevlendirildiği kaydedildi. Zafer Kurtul’dan boşalan Akbank Genel Müdürlüğü görevine de Akbank Kurumsal ve Ticari Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Vekili Ziya Akkurt’un getirildiği açıklandı. Akkurt, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Akbank’ta genel müdürlük pozisyonuna getirilmesi nedeniyle gurur duyduğunu dile getirip, şunları kaydetti:
“Türkiye’nin en değerli bankası olan, Avrupa’nın da en değerli bankaları arasında yer alan ve tam 13 yılı aşan bir süredir çeşitli kademelerinde görev yaptığım Akbank’ta genel müdürlük pozisyonuna getirildiğim için gurur duyuyorum. Akbank’ın, Türkiye’nin en değerli bankası konumunu sağlamlaştırmak, müşterilerimize, çalışanlarımıza, ortaklarımıza ve tüm paydaşlarımıza değer katmak ve ekonomimizin dinamik büyümesini desteklemek önümüzdeki dönemde de öncelikli hedefimiz olacaktır.”

Ak Yatırım’da Genel Müdürlük de yaptı 
Açıklamada yer alan bilgiye göre, 1961 yılında Diyarbakır’da doğan Ziya Akkurt, 1983 yılında ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun olmasının ardından iş hayatına 1983 yılında Interbank’ta müşteri temsilcisi olarak başladı ve ardından sırasıyla BNP-AK-Dresdner Bankası, Osmanlı Bankası ve Banque Paribas/Paris çalıştı. Akkurt, 1996 yılında Akbank’a kurumsal bankacılık bölüm müdürü olarak katılırken, 1997 yılında genel müdür yardımcısı olarak görev aldı.
2008 yılında Ak Yatırım’a Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak atanan Akkurt, nisan ayında ise Kurumsal ve Ticari Bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Vekili olarak Akbank’a geri dönmüştü. (Radikal)