Akbank'ın yüzde 20'si Citigroup'un

ABD sermayeli dünyanın bir numaralı bankacılık kuruluşu Citigroup, Akbank ile stratejik ortaklık anlaşması imzaladı. Anlaşmaya göre, Citigroup, Akbank'ın yüzde 20 hissesini 3.1 milyar dolara satın alacak. İMKB'de toplam değeri 12.1 milyar dolar olan bankanın değeri bu satışla birlikte 15.5 milyar dolara yükseldi.

İSTANBUL - Akbank aradığı stratejik ortağı sonunda buldu. Türkiye'de yıllardan beri banka sahibi olmak isteyen ABD sermayeli dünyanın bir numaralı bankacılık ve finansal hizmetler kuruluşu Citigroup, Akbank ile stratejik ortaklık anlaşması imzaladı. Anlaşmaya göre Citigroup Akbank'ın yüzde 20 hissesini yaklaşık 3.1 milyar dolardan, her 100 hissesini 9.50 YTL'den satın aldı.
İki kurumdan yapılan ortak açıklamada ayrıca şöyle denildi: "Citigroup, Akbank'taki hisselerini (a) Sabancı Ailesi ve Sabancı Holding iştiraklerinden her 100 hisse için 9.5 YTL karşılığı 28 milyar hisse satın alarak, (b) 20 milyar yeni Akbank hissesini, aynı fiyattan, primli sermaye artışı sonucu alarak elde edecek. Hissedar ve yasal onayın 60-90 gün içinde biteceği tahmin ediliyor."
Sermaye artırımı yolda
Böylece yakında sermaye artırımını tamamlayacağını da duyurmuş olan Akbank'ın sözkonusu satış işlemi dünkü kapanış fiyatı göz önüne alındığında yüzde 16.5 primle gerçekleşmiş oldu. İMKB'de dün itibarıyla toplam 12.1 milyar dolar olan Akbank'ın piyasa değeri ise primli satışın da etkisiyle 15.5 milyar dolara ulaştı.
Taraflar arasında yapılan anlaşmaya göre Akbank'ın yüzde 34'üne sahip olan Sabancı Holding ve Akbank'a hissedar olan Sabancı Holding iştirakleri, ileride üçüncü kişilere yapacakları hisse devirleri için Citigroup'a ön alım ve ön teklif hakkı verdi.
Öncelik Citigroup'un
Citigroup da sahip olduğu hisseleri satmak istediğinde ilk önce Sabancı Holding'e teklifte bulunacak. Citigroup ortaklığı süresince, Sabancı Holding veya iştiraklerinden yapılacak hisse alımları ve benzeri istisnalar dışında, Akbank'taki stratejik payını yüzde 20'nin üzerine çıkarmayacak.
Bu da Citibank'ın yeni Akbank hisselerini ancak Sabancı Holding ve iştiraklerinden alacağı anlamına geliyor. Böylelikle Sabancı Grubu, Citigroup'un kendi rızası dışında Akbank'taki payını artırmasını önleyecek bir düzenleme yapmış oldu. Citigroup'tan yapılan açıklamada hisse alımının grubun kârlılığını ilk yılda olumlu etkileyeceği belirtildi.
'Citi yönetimde yok'
Anlaşma aynı zamanda Citigroup ve Akbank arasında, bilgi ve teknoloji paylaşımında, yeni ticari faaliyetlerin gerçekleştirilmesinde ve yatırımlarda stratejik işbirliği imkânı sağlıyor. Sözleşmeye göre, Citigroup'un, Akbank'ın dokuz kişilik Yönetim Kurulu'nda icra yetkisi olmayan bir, Sabancı Holding'in de, Citibank (Türkiye) Yönetim Kurulu'nda icra yetkisi olmayan bir üyesi yer alacak.
Citigroup İcra Kurulu Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı Charles Prince, hisse alımıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Sabancı ailesi Türk iş camiasının en saygın ve önde gelen ailelerinden birisi. Akbank da Citigroup için ideal bir ortak. Hızla büyüyen dinamik Türkiye piyasasında, çok yetenekli ve üstün performansa sahip yöneticiler tarafından yönetilen lider kuruluş. Bu ortaklığı özellikle çekici kılan unsur, stratejik bir işbirliği olması ve uluslararası dağıtım imkânlarımızın genişlemesiyle kişi ve kurumlara dünya standardında finansal ürünlerimizi sunma imkânını sağlamasıdır" dedi.
"Türkiye'nin Citigroup açısından finansal ve stratejik önemi büyük" diyen Citigroup Avrupa Yönetim Kurulu Başkanı Sir Win Bischoff da şöyle dedi: "Mükemmel yönetimi ve olağanüstü itibarı olan Akbank'ta hissedar olmak bize kuvvetlerimizi birleştirme imkânını sağlayarak, bu önemli pazardaki gücümüzü ve hızımızı artıracaktır."
'Daha da ileri yürürüz'
Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Erol Sabancı da, işbirliğinin dünyanın ve Türkiye'nin en değerli finansal kurumlarını, uzun vadeli stratejik bir işbirliğinde bir araya getirdiğini belirterek, şöyle devam etti: "Citigroup ile gerçekleştirilen bu ortaklığın büyüme arzumuzu ve iş hedeflerimizi daha da ileriye götürmek yönünde yaratacağı stratejik işbirliği olanaklarını heyecanla bekliyoruz."
Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul ise, "Son beş yıldır Akbank başarılı bir değişim programı uygulayarak sektördeki lider banka konumunu güçlendirdi. Finansal kurumların Türkiye'ye ilgisinin artması ve Türkiye'nin cazip bir pazar haline gelmesi ve Citigroup ile yapılan işbirliği Akbank'ın büyüme ve genişleme açısından yeni bir döneme girmesini sağlayacak" diye konuştu.
Türkiye'de üçüncü sırada
Akbank 35.8 milyar dolarlık aktifi, 17.7 milyar dolarlık kredileri ve 22.7 milyar dolarlık mevduatıyla bireysel, ticari ve özel bankacılık alanlarında hizmet veriyor. Akbank, Türk bankacılık sektöründe aktif büyüklüğünde üçüncü sırada. Akbank'ın 674 şubesi, bin 551 ATM'si bulunuyor, taşıt ve konut kredilerinde birinci, ticari kredilerde ikinci, mevduat büyüklüğünde üçüncü büyük banka. Akbank'ın 2006 altı aylık kârının yüzde 65'ini bireysel bankacılık faaliyetleri, yüzde 13'ünü ise ticari ve kurumsal bankacılık işlemleri oluşturuyor.
Aktif büyüklüğü 1.5 trilyon dolar
Citigroup, 1.5 trilyon dolarlık aktif büyüklüğüyle ABD`nin ve dünyanın en
büyük bankacılık grubu konumunda bulunuyor. Citigroup'un pazar değeri yaklaşık 250 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Tüm dünyada 294 bin çalışanı olan banka 100 ülkede faaliyet gösteriyor. 1975 yılından beri Türkiye'de faaliyet gösteren Citigroup'un, kurumsal, ticari ve bireysel müşterilerine 24 şubesi ve 45 ATM'i ile hizmet veren bin 700 çalışanı bulunuyor. Citibank Türkiye, yaklaşık 2.1 milyar dolar aktif büyüklüğüyle Türkiye'nin 19. büyük bankası ve toplam mevduatları 420 milyon dolar. Citigroup, Akbank'tan önce Finansbank için de teklif vermişti. Finansbank`ı almak için, Yunanistan`ın en büyük bankası olan National Bank Of Greece ile Citigroup yarışmış fakat ipii Yunan bankası göğüslemişti.