Akbank'ta potansiyel ortakla görüşme zamanı

Almanya'nın ekonomi yayınlarından Borsen Zeitung, tam sayfaya yakın ayırdığı haberde Sabancı Holding'in büyüme projelerini duyurdu. Güler Sabancı, haberde, bu yıl için 600 milyon dolarlık bir kâr hedefi belirlendiğini, satış gelirlerinin önümüzdeki...

İSTANBUL - Almanya'nın ekonomi yayınlarından Borsen Zeitung, tam sayfaya yakın ayırdığı haberde Sabancı Holding'in büyüme projelerini duyurdu. Güler Sabancı, haberde, bu yıl için 600 milyon dolarlık bir kâr hedefi belirlendiğini, satış gelirlerinin önümüzdeki üç yılda organik şekilde 15 milyar dolara yükseltilmesinin planlandığını belirtti.
Güncel yapıda grubun çapasını teşkil eden iş alanını finansal hizmetlerin oluşturduğu ifade edilen haberde, holdingin net varlığının toplam yüzde 50 kadarının bu alanda yer aldığı, 'amiral gemisi' Akbank'ın yüzde 43 oranındaki hissesinin doğrudan veya dolaylı şekilde holding tarafından kontrol edildiği, yine diğer yüzde 23'lük payın Sabancı aile fertlerinin elinde bulunduğu vurgulandı. Yabancı bankaların Türk finans sektörüne artan ilgisinin Akbank'ın gündemine de girdiğine dikkat çekilen haberde, şubat ayında UBS'nin, ortaklıklar araştırması amacıyla danışman olarak getirildiği, çoğunluk hisse devrinin söz konusu olmadığı ifade edildi.
Halihazırda bir kısa liste oluşturulduğu, Güler Sabancı'nın açıklamasına göre potansiyel ortaklarla görüşmelerin bu ay içinde başlatılmasının hedeflendiği anlatıldı. Akbank'ın borsa değeri yaklaşık 11.5 milyar dolar seviyesinde.