Akbank'ta satışa iki ay kaldı

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, piyasa değeri itibarıyla Türkiye'nin en büyük bankası olan Akbank'ta hisse satışının birkaç ay içinde tamamlanacağını söyledi.

İSTANBUL - Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, piyasa değeri itibarıyla Türkiye'nin en büyük bankası olan Akbank'ta hisse satışının birkaç ay içinde tamamlanacağını söyledi. ABD'li ekonomi haber ajansı Bloomberg'in sorularını yanıtlayan Güler Sabancı, Akbank ile ilgilenen bazı büyük bankaların yer aldığı kısa listenin oluşturulduğunu belirterek, "Önümüzdeki bir-iki aylık süre zarfında hisse satışının sonuçlandırılmasını bekliyoruz" diye konuştu.
Akbank'ın muhtemel birleşme ve ortaklık alternatifleri konusunda danışmanlık yapmak üzere yatırım bankası UBS'ye şubat ayında yetki verildiğini hatırlatan Güler Sabancı, eylül ayında öne çıkan bankalarla görüşme yapılacağını vurguladı.
Daha önce de Akbank Genel Müdür Yardımcısı Hayri Çulhacı, bankanın yüzde 20 hissesinin yabancı yatırımcılara satışının düşünüldüğünü açıklamıştı. Çulhacı, "UBS, ciddi ilgi gösteren dünya çapında birkaç itibarlı bankayla görüşmelerini sürdürüyor" açıklamasında bulunmuştu.
30 Haziran itibarıyla ADR'lerle birlikte bankanın toplam halka açıklık oranı yüzde 34. Yılın ilk yarısında 1 milyar 106 milyon YTL brüt kâr elde eden Akbank'ın net kârı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 artışla 924.2 milyon YTL oldu. Piyasa değeri 11.5 milyar dolar olan Akbank'ın haziran sonu itibarıyla aktif büyüklüğü ise 35 milyar dolar.
Hedef enerji sektörü
Sabancı, Akbank ile ilgilenecek stratejik ortağın sadece piyasa değerine bakmaması gerektiğine işaret ederken, bankanın finansal gücü ve Türk ekonomisinin gücüne bakması gerektiğine işaret etti. Sabancı, hisse satışıyla elde edilecek gelirin tamamıyla Sabancı Holding'in büyümesi için kullanılacağını sözlerine ekledi.
Özellikle enerji grubunun büyütülmesine çalışacaklarını vurgulayan Güler Sabancı, "Gelecek üç yıllık dönemde enerji projelerinin desteğiyle ciromuzu yüzde 50 artırarak 15 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.
Güler Sabancı, Garrefour'un Rus pazarını araştırdığını belirterek, kendilerine teklif gelmesi halinde bunu inceleyebileceklerini de vurguladı.
'2008'de hedefimiz 15 milyar dolar'
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, grubun geçen yıl 10.6 milyar dolar olan cirosunu holdingin kuruluşunun 30'uncu yılı olan 2008'de 15 milyar dolara yükseltmeyi hedeflediğini söyledi. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde birçok alanda faaliyet göstermenin kazançlı olduğunu belirten Sabancı şunları söyledi: "Biz de öyle olacağız. Eğer büyüme ve hisse değerimizde negatif durum tespit edersek bunun için şirket satışından çekinmeyiz."
Alman Frankfurter Allgemenie Zeitung'a konuşan Sabancı, grubun gelecekte, otomotiv, gıda-perakende, çimento, tekstil ve enerji alanlarında daha hızlı büyüme planladığını dile getirdi. Yılın ilk yarısındaki yaşanan ekonomik krizden holdingin hiç etkilenmediğini dile getiren Sabancı, "TL'nin değer kaybıyla üretici kuruluşlar rekabet kabiliyetini yeniden düzeltti" dedi.
'Cari açık sürecek'
Türkiye ekonomisine de değinen Sabancı, "Yüksek büyümenin neden olduğu cari açıkla yaşamaya devam edeceğiz. Bununla birlikte büyük global likidite kaynaklarıyla bu açık finanse edilebilir. Geçtiğimiz aylardaki gibi küçük düzeltmeler imkânsız değil. Ama uzun vadede ekonomideki büyüme yüksek olacak. 10 yılda milli gelir 11 bin doların üzerine çıkar" diye konuştu.
Güneydoğu Avrupa ve Çin'de yatırım planları bulunduğunu kaydeden Sabancı şöyle konuştu: "Avrupa, seri üretim için uygun değil. Avrupa, tasarım ve marka yaratılması için uygun bir yer." Sabancı, Teknosa'nın, Romanya ve Bulgaristan'da yatırıma hazırlandığını anlatarak, Ukrayna'yı da incelediklerini belirtti. Sabancı, Kordsa'nın Çin'e yönelik projesini ise bu yıl hayata geçireceğini kaydetti.