Akbank'tan dünya rekoru

Akbank, uluslararası yatırımcılardan 1 milyar dolar tutarında kredi sağladı. Türkiye'de bugüne kadar tek seferde alınan en yüksek tutarlı seküritizasyon kredisini sağlayan banka aynı zamanda dünyanın en yüksek tutarlı seküritizasyon kredisi işlemini de gerçekleştirmiş oldu.

İSTANBUL - Akbank, uluslararası yatırımcılardan 1 milyar dolar tutarında kredi sağladı. Türkiye'de bugüne kadar tek seferde alınan en yüksek tutarlı seküritizasyon kredisini sağlayan banka aynı zamanda dünyanın en yüksek tutarlı seküritizasyon kredisi işlemini de gerçekleştirmiş oldu. Böylece Akbank 1999'dan bu yana uluslararası piyasalardan toplam 2.5 milyar dolarlık seküritizasyon sağlamış oldu.
West LB'nin düzenlediği ve dövizli havaleler, işçi dövizleri, ihracat ile dövizli çek girdilerine dayalı sağlanan kredinin faizi ortalama 109 baz puan, vadesi de 450 milyon dolar için 8 yıl, 550 milyon dolar için 7 yıl olarak belirlendi. Banka krediyi reel sektör yatırımları ve projelerin finansmanında kullandıracağını açıkladı.
Seküritizasyon işlemi ayrıca tek seferde en yüksek yurtdışı finansal garanti sağlayan işlem niteliği de taşıyor. Buna göre, işlemde ilk kez AAA reytingli dünyanın önde gelen 5 Uluslararası Finansal Sigorta Şirketi tek seferde tüm işleme garanti verdi. Sigorta şirketlerinin sağladığı garanti neticesi işlemin reytingi AAA'ya yükseldi.
Kredi işlemine ilişkin açıklama yapan Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, sigorta şirketlerinin ve önde gelen uluslararası yatırımcıların işleme gösterdiği ilginin Akbank'ın ekonomide ve finansal sektördeki gücünün yurtdışı piyasalarca teyit edilmesi anlamına geldiğini belirtti.
Kurtul şöyle devam etti: "İşlemin 700 milyon dolarlık kısmı uluslararası piyasalarda önde gelen kurumsal yatırımcılara değişken faizli olarak satıldı. Piyasaya 24-27 baz puan aralığında 600 milyon dolar için çıkıldı, ancak toplanan 950 milyon dolara yakın talep neticesi ihraç tutarı 25 baz puanla 700 milyon dolara yükseltildi."
25 kurum katıldı
Yüzde 40'ı ABD ve yüzde 60'ı Avrupa'nın önde gelen yatırımcılarına gerçekleştirilen satışa, ilk kez bir Türk bankasının seküritizasyon ihracına yatırım yapan kuruluşların da dahil olduğu, 25 uluslararası kurumsal yatırımcı katıldı. Kredinin 300 milyon dolarlık kısmı West LB tarafından sermaye piyasalarında senet çıkarılarak bilahare satılmak üzere direkt fonlandı.
Kurtul, Akbank'ın geçen yıl sağladığı 3.5 milyar dolar dış kaynağı, sendikasyon ve sermaye piyasalarından alınacak yeni kredilerle artırmayı hedeflediklerini söyledi. Zafer Kurtul "Akbank yurtdışından aldığı bu kredilerle reel sektöre verdiği desteği artırarak sürdürecektir" dedi.