Akbank'tan enerjiye 2.2 milyar dolar

İSTANBUL - Akbank Genel Müdür Yardımcısı Ferda Besli, bugüne kadar enerji projelerine sağladıkları  finansmanın 2.2 milyar doları bulduğunu söyledi. Ağaoğlu Grubu’nun Bandırma’da yapımına başladığı 93 MW’lık Şah Rüzgâr Enerjisi Santrali (RES) projesinin tanıtımında Reuters ’ın sorularını yanıtlayan Besli, “2.2 milyar doların şu ana kadar 1.6 milyar doları kullanıldı. Bunlar büyük projeler ve enerjide bu projeler tamamlandıkça bu fonlardan para çekilmesi de devam ediyor” dedi.
Akbank olarak enerji projelerine iki yönlü baktıklarını ifade eden Besli, “ Türkiye ’nin hem enerji üretimini artırması, hem elindeki enerjiyi verimli kullanması gerekiyor. Biz banka olarak iki konuya önem veriyoruz ve iki konuda da ürünler ortaya koyuyoruz” dedi.
Özellikle yenilenebilir enerjiye daha fazla kaynak ayırmak istediklerini belirten Besli, “Yenilenebilir enerji deyince akla rüzgâr geliyor. Ben de 1 Kasım 2007’de yapılan rüzgâr lisansı başvurularının onaylanmasıyla yatırımların artacağını düşünüyorum” diye konuştu.
“Kendimize enerjide şu kadar yatırım yapmalıyız diye bir hedef koymadık” diyen Besli, şöyle konuştu: “Enerji bizim öncelik vermek istediğimiz sektör ve böyle bakıldığı zaman bize gelecek olan yatırım başvurularının hepsini yapmak  istiyoruz. Tabii ki bankanın rasyoları elverdiği müddetçe. Bankamızın yapısı ve rekabet durumu bizi yatırımları yapabilmek konusunda avantajlı hale getiriyor. Çünkü bu yatırımları yapmak o kadar kısa vadeli işler değil” dedi. (Reuters)


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  İstanbul

  ,

  Reuters