Akbank'tan sadece kredi verecek şube

Hisselerinin yüzde 20'si 3.1 milyar dolara ABD'li Citigroup'a satılan Akbank, tüketicilere 1 dakika içinde ihtiyaç, taşıt, konut, kredi kartları gibi...

İSTANBUL - Hisselerinin yüzde 20'si 3.1 milyar dolara ABD'li Citigroup'a satılan Akbank, tüketicilere 1 dakika içinde ihtiyaç, taşıt, konut, kredi kartları gibi sadece bireysel kredi talebini karşılayacak 'Kredi Ekspres' şubesinin ilk ikisini İstanbul ve Gebze'de hizmete açtı.
Akbank Perakende Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Binbaşgil, Akbank'ın halen bireysel kredi hacminin 5.9 milyar YTL olduğunu belirterek, "Kredi Ekspres şubelerinin sayısı dört yılda 200'e çıkacak. 2011 yılına kadar bankamızın kredi hacminin üç kat artarak 18.5 milyar YTL'ye ulaşmasını bekliyoruz. Bankamızın kredi hacminin beşte birini oluşturacak bu şubeler, orta çaplı bir bankanın tüketici kredisi hacmini yakalayacak. Şubeler Akbank'ın tüketici kredisi hacmine yüzde 20 katkı sağlayacak" dedi.
Kredi Ekspres şubelerinin tanımının yapıldığı basın toplantısında konuşan Binbaşgil, Kredi Ekspres şubelerinde nakit işlem ve diğer bankacılık işlemlerinin yapılmayacağı da vurguladı.
Bir dakikada kredi
Bugüne kadar 4.4 milyon kişiye kredi kullandırdıklarını, 70 bin kişiyi konut, 100 bin kişiyi de otomobil sahibi yaptıklarını söyleyen Akbank Genel Müdür Yardımcısı Binbaşgil, "İhtiyaç kredilerinin yüzde 10-12'sini cep krediyle veriyoruz" diye konuştu.
Bu şubelerle Türkiye'nin en hızlı kredi veren bankası olacaklarını dile getiren Binbaşgil, müşterinin Kredi Ekspres şubesine gelip kredi başvurusunu yaptıktan 1 dakika sonra kredisini alabileceğini söyledi.
İlk tüketici kredisi kartı
Kredisi onaylanan kişinin bunu banka veznesinden nakit değil Akbank'ın tüm ATM (para çekme) veya BTM'leri kanalıyla alabileceğini ve kredi geri ödemesini yapabileceğini açıklayan Binbaşgil sistemin işleyişine ilişkin şöyle konuştu: "Türkiye'de ilk kez kredisi onaylanan müşteri bu krediyi vereceğimiz 'Kredi Ekspres Tüketici Kredisi Kartı' ile 30 gün içinde kullanma şansına kavuşuyor. ATM limiti 1000 YTL ile sınırlı olurken Tüketici Kredi Kartı'nın standart limiti 5 bin YTL. Ayrıca bu limit şubede artırılabilecek."Kredi yüzde 30'a ulaştı
Kredi Ekspres'in kredilerin tabana yayılmasında öncü olacağını söyleyen Akbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Binbaşgil, Türkiye'de kredilerin yüzde 80'inin nüfusun yüzde 30'una kullandırıldığını, 5.2 milyon civarında tüketici kredisi kullanıcısı bulunduğunu söyledi. Binbaşgil, 40 milyon kişinin bankalarla iş yaptığını vurgulayarak, tüketici kredisi kullananların yüzde 10'unu üst gelir, yüzde 20'sini orta gelir, yüzde 30'unu orta ve alt gelir, yüzde 40'ını ise alt gelir grubundan oluştuğunu açıkladı.