Akçakoca SPK'yı suçladı

İmar Bankası'nın izinsiz Hazine bonosu ve devlet tahvili satışıyla ilgili görevlerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle haklarında üç aydan üç yıla kadar hapis istemiyle dava açılan 7 sanıktan biri olan eski BDDK Başkanı Engin Akçakoca, Sermaye Piyayası Kurulu'nu (SPK) suçladı.

ANKARA - İmar Bankası'nın izinsiz Hazine bonosu ve devlet tahvili satışıyla ilgili görevlerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle haklarında üç aydan üç yıla kadar hapis istemiyle dava açılan 7 sanıktan biri olan eski BDDK Başkanı Engin Akçakoca, Sermaye Piyayası Kurulu'nu (SPK) suçladı.
Dava dün dönemin BDDK Başkan Yardımcısı Teoman Kerman, Değerlendirme ve Uygulama Dairesi Başkanı Niyazi Çakır ve yardımcısı Erhan Batur'un katılımıyla devam etti. Sanıklar Kerman, Çakır ve Batur görevi ve yetkisi olmayan bir konuda yargılandıklarını belirterek suçlamayı reddederken sanık Akçakoca'nın, talimatla alınan ifadesi de mahkemeye ulaştı. İfadesinde suçlamaları kabul etmeyen Akçakoca, bankanın bono satışıyla ilgili işlemlerini SPK'nın izlemesi gerektiğini ve SPK'nın İmar Bankası'nın yetkisiz olduğu konusunda BDDK'ya bilgi vermediğini savundu.