Akçakoca'nın umudu Şener

El konulan İmar Bankası'nın izinsiz bono satışında görevlerini kötüye kullandıkları ve ihmal ettikleri iddiasıyla yargılanan eski BDDK Başkanı Engin Akçakoca ve altı sanık hakkında...

ANKARA - El konulan İmar Bankası'nın izinsiz bono satışında görevlerini kötüye kullandıkları ve ihmal ettikleri iddiasıyla yargılanan eski BDDK Başkanı Engin Akçakoca ve altı sanık hakkında, Bankacılık Yasası uyarınca Devlet Bakanı Abdüllatif Şener ve BDDK'dan yeniden soruşturma izni istenecek.
Yedi sanığın yargılandığı davaya Ankara 24. Asliye Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Sanık avukatları, 1 Kasım'da yürürlüğe giren Bankacılık Yasası'na göre kurum yetkilileri için soruşturma izni verilmesinin yeni şartlara bağlandığını ve yeniden izin istenmesi gerektiğini öne sürdü. Yargıç Şahin Kurt avukatların talebini yerinde görerek, Akçakoca hakkında ilgili Devlet Bakanlığı'ndan, diğer sanıklar için BDDK'dan yeniden soruşturma izni istenmesine karar verdi.
Altı sanık için BDDK karar verecek
Bakan Şener, Akçakoca hakkında soruşturma izni verirse yargılama devam edecek. İzin vermezse davanın durdurulmasına karar verilecek. Diğer sanıklar eski BDDK Başkan Yardımcısı Teoman Kerman, eski Değerlendirme ve Uygulama Dairesi Başkanı Niyazi Çakır, yardımcıları Levent Deveci ve Erhan Batur ile Bankalar Yeminli Başmurakıbı Veysel Oğuz ve Bankalar Yeminli Murakıbı Nazım Demirtaş.