Akdeniz 'küresel marka' yolunda

Akdeniz 'küresel marka' yolunda
Akdeniz 'küresel marka' yolunda

17 Akdeniz ülkesinden 607 işadamı Akdeniz Turizm Forumu için ünlü ressam Picasso nun doğduğu İspanya nın Malaga kentinde toplandı.

MALAGA - Akdeniz ülkelerinin işadamları, dünya turizminden yüzde 30 pay alan Akdeniz havzasını ‘küresel marka’ haline getirmek için ortak çalışma kararı aldı. İspanya ’nın Malaga kentinde düzenlenen Akdeniz Turizm Forumu  ‘Meditour 2010’ toplantısında biraraya gelen 17 Akdeniz ülkesinden 607 işadamı, kültür, doğa, yat, gastronomi ve sağlık turizmi olmak başta olmak üzere birçok alanda işbirliği imkanlarını masaya yatırdı.
Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (ASCAME) ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, Akdenizli işadamlarının bölgedeki kültür zenginliği yeni baştan ele alıp geliştirmek zorunda olduğunu vurgulayarak, “Eğer 100 yıl sonraki kültür turizmi, hâlâ antik çağlardan kalan eserlerden oluşursa, yani bugünden geleceğe yeni değerler aktaramazsak, o zaman kültür turizmi eksik kalacaktır. Kültür mirasımızı koruyacak adımlar atmak ve bunu turizm sektörü için avantaja çevirmek bizlerin elinde. Çabamız sadece kültür turizmi alanında değil, aynı zamanda turizmin tüm diğer alt dallarında da meyve verecektir” diye konuştu.
Dünyaca ünlü ressam Pablo Picasso’nun doğduğu kent olan Akdeniz kıyısındaki Malaga’da düzenlenen forumun sloganı ‘1 Deniz, 1001 Destinasyon’ olarak belirlendi. İki gün sürecek forum boyunca yeni işbirliklerinin temelleri atılırken, panellerle de turizm sektörüne damgasını vuracak yeni trendler ve bir Akdeniz markası yaratmak yolunda bölge olarak atılması gereken adımlar ele alınacak. 

Yalçıntaş’tan Picasso örneği
Forumun açılışında konuşan ASCAME Başkanı Murat Yalçıntaş, Picasso ’nun “Çalışmak beni dinlendiriyor, beni yoran hiçbir şey yapmamaktır” sözlerini anımsatarak, Malaga’nın bu ruhunun sadece sanatçılara değil, tüm Akdeniz iş dünyasına da örnek olması gerektiğini söyledi.
Akdeniz’de sağlık turizmden kongre turizmine, doğa turizminden golf turizmine, kültürel turizmden, kruvaziyer turizmine kadar turizmin çok farklı dalları bulunduğuna işaret eden Yalçıntaş,  özellikle bölgedeki kruvaziyer turizmine dikkat çekti. Yalçıntaş Dünyanın başka hiçbir bölgesinde Akdeniz kıyılarında ve adalarındaki kadar devlet ve medeniyet kurulmadığına dikkati çekti.

Akdeniz’de 75 milyon kişi turizmde çalışıyor
* Kıyısında 17 ülkeyi barındıran Akdeniz çanağında 150 milyondan fazla insan yaşıyor 
* Sahil şeridi uzunluğu 45 bin kilometreyi bulan Akdeniz’de yalnızca ada sahillerinin uzunluğu 19 bin kilometreyi buluyor
* Dünya deniz ticareti ve turizminin yüzde 30’unu gerçekleştiren Akdeniz bölgesine, her yıl dünyanın farklı yerlerinden yaklaşık 350 milyon turist geliyor 
* Dünya çapında her üç kişiden biri tatilini Akdeniz’de geçirirken, bölgede turizm sektöründe çalışanların sayısı 75 milyona ulaşıyor
* 450’den fazla liman ve terminalin bulunduğu bölgede harcanan her 3 dolardan biri Akdeniz ülkelerinin kasasına giriyor. (Radikal)