Akdeniz ticareti masaya yatırılacak

İZMİR - İzmir Ticaret Odası (İTO) tarafından ilki 2008 yılında düzenlenen “Uluslararası Akdeniz Ticareti ve Liman Kentleri Kongresi”nin ikincisi, “Akdeniz’de Turizm: Kruvaziyer Turizmi” ile “Akdeniz’de Ticaret” temalarıyla 14 Ekim Perşembe günü İzmir’de gerçekleştirilecek.
İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Akdeniz ülkelerinin ortak amaçlar etrafında birleşmelerinin yolunun son derece açık olduğunu belirterek, sekretaryası İTO tarafından yürütülen kongrenin bu yılki ana konularının, “Akdeniz’de Turizm: Kruvaziyer Turizmi” ile “Akdeniz’de Ticaret” olarak belirlendiğini kaydetti. Demirtaş, kongreye 11 ülkeden oda başkanlarının, kruvaziyer şirketi üst düzey yöneticilerinin aralarında olduğu 28 temsilcisi ile Türkiye ’den çeşitli odalardan 14 temsilcinin katılacağını söyledi.
İkinci defa düzenlenmesi ile kongrenin kurumsallaşması ve sürekliliği açısından çok önemli bir adım atıldığını belirten Demirtaş, “İzmir’e böyle uluslararası bir organizasyon kazandırdığımız için ayrıca mutluyuz” dedi. Demirtaş kongre katılımcıları arasında Akdeniz Kruvaziyer Limanları Birliği Başkan Giovanni Spadoni, Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanı Rachid Mohammed-Rachid gibi önemli isimlerin bulunduğunu belirtti. (anka)