Akdeniz'in en iyisi Türkiye

Turizm hareketinin merkezi konumumda olan Akdeniz bölgesinde, ziyaretçi sayısını en hızlı artıran ülke Türkiye oldu. Yılda ortalama 20 bin yeni yatak hizmete sokan Türkiye...

ANKARA - Turizm hareketinin merkezi konumumda olan Akdeniz bölgesinde, ziyaretçi sayısını en hızlı artıran ülke Türkiye oldu. Yılda ortalama 20 bin yeni yatak hizmete sokan Türkiye, 12 ülke arasında yapılan araştırmada turist sayısını en çok artıran ülke durumunda. Aralarında Fransa ve İtalya gibi farklı kategoride bulunan ülkeler ile İspanya, Yunanistan ve Mısır gibi Türkiye'nin rakip destinasyonlarının da yer aldığı ülkelerin son dört yıllık ziyaretçi sayıları karşılaştırıldığında Türkiye yüzde 68 artışla ilk sırada yer aldı.
Turizm araştırmaları yapan 'Ekin Grubu Araştırma Birimi'nin araştırmasına göre, son dört yılda ziyaretçi sayısını hızla artıran ülkeler listesinde Türkiye ilk sırayı alırken Türkiye'yi Mısır izledi. 2000 yılında Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı 10.4 milyonken bu sayı 2004'te 17.5'e ulaştı. Aynı yıllarda Mısır'a giden yabancı ziyaretçi sayısı 5.5 milyondan 8.1'e yükseldi.