Akfen, araç muayeneden çıkıp yeni yatırımlara yelken açacak

Akfen, araç muayeneden çıkıp yeni yatırımlara yelken açacak
Akfen, araç muayeneden çıkıp yeni yatırımlara yelken açacak

Akfen Holding?in patronu Hamdi Akın, bir süredir kulaktan kulağa dolaşan araç muayene işinden çıkacak söylentilerini netleştirdi.

Akfen Holding'in patronu Hamdi Akın, araç muayene istasyonları TÜVTÜRK'teki yüzde 33 payını, Mersin Limanı'ndaki hissesini yeni işler için satabileceğini söyledi

İSTANBUL - Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, yeni işlere girmek yeni adımlar atmak için araç muayene istasyonlarındaki yüzde 33 payını, Mersin Limanı’ndaki hissesini ya da hidroelektrik santrallarını devredebileceğini açıkladı. Akın, bunun için bir süredir yerli ve Avrupalı yatırımcılarla görüşmeler yaptığını söyledi. 2.2 milyar dolarlık Akfen Holding’in patronu Hamdi Akın, bir süredir kulaktan kulağa dolaşan araç muayene işinden çıkacak söylentilerine noktayı koydu: “Evet alıcı bulursak TÜVTÜRK’teki yüzde 33’lük hissemi satacağım.”

Yenisini almak için satılır
Akın’ın TÜVTÜRK adıyla kurulu araç muayene şirketinde diğer ortakları Alman TUV ve Doğuş Grubu. 20 Aralık 2004’te yapılan özelleştirmede bu ortaklık 613.5 milyon dolar vererek kazanmıştı. “Bu ortaklıktan çıkmak istiyorum” diyen Akın, satış nedenini, “Her zaman alma pozisyonunda olunmaz. Yeni alımlar ve yatırımlar için bazı varlıkların da satılması gerekebilir” sözleriyle açıkladı. 1.5 yıl içinde 81 ilin tamamında 200’e yakın istasyon açıldığını dile getiren Akın, “300 milyon dolarlık yatırımla 200 yeni istasyon yaptık. Böylece toplamda 900 milyon dolarlık yatırıma ulaştık. Doğurduk, büyüttük, artık everme zamanı” dedi.
Akın, franchise yöntemiyle bölgelerde açılan istasyonlardan ilk 10 yıl için yüzde 7’lik pay alacaklarını bunun yarısına yakınının genel müdürlük masrafları olarak alındığını kalan kısmının da ortaklarca paylaşıldığını kaydetti. Şu anda 3 bin 500 kişinin çalıştığı araç muayene işinin büyük bir sektör doğurduğunu kaydeden Akın, gelecek vaad etmesine karşın bu işten çıkmaya karar verdiğini dile getirdi.
Hamdi Akın, aslında altyapı işlerinden çıkma planları yapıyor. Bunlardan biri de Türkiye’nin değişik bölgelerinde 600 milyon dolarlık planlanan yatırım tutarı olan hidroelektrik santralları (HES). Akın, “Araç muayenesini satamazsam HES’lerden de vazgeçebilirim” diye konuştu. Aldığımız bilgilere göre Akın Holding’in elindeki 21 HES’in kurulu gücü 374 megavat ve yıllık enerji tüketimi bin 400 gigavat.
Akfen ortaklarıyla birlikte Mersin Limanı’nın 36 yıl süreyle işletme hakkını Singapurlu PSA Grup ile 755 milyon dolar vererek kazanmıştı. Grup, limanda halen yatırıma devam ediyor.

Su işine odaklanıyor
Bodrum ve Dilovası’nın suyunu dağıttıklarını söyleyen Hamdi Akın, bundan sonra su dağıtım işlerine odaklanacaklarını belirtti. Belediyelerin artık su işiyle uğraşmak istemediğini, su dağıtımını ihale ettiklerini kaydeden Akın, “Bodrum’un suyunu ben dağıtıyorum. Dilovası’ndaki Organize Sanayi Bölgesi’nin su dağıtımını da biz gerçekleştiriyoruz. Tepe Akfen Su ve Kanalizasyon (TASK) isimli şirketimiz Kars ve Çorum’da da su dağıtım işine başlayacak. Su odaklandığımız alanlardan biri olacak” diye konuştu. Fransız Accor grubuyla süren yatırımlarıyla ilgili olarak Hamdi Akın şu bilgileri verdi: “Kriz olmasa yedi temel atacaktık, iki temel atabildik. Bursa, Beylikdüzü’ne özellikle Anadolu’ya büyük bir hizmet oluyor. Trabzon’da açılan otel hayat kurtardı. Bir zamanlar İstanbul’un Hilton’u gibi. Herkes süslenip püslenip Novotel Trabzon’a gidiyor.”

Cem Yılmaz Loft’tan ev aldı
Hamdi Akın’ın sahibi olduğu Levent Loft’tan ünlü komedyen Cem Yılmaz 1.5 ay önce daire aldı. Hamdi Akın, Cem Yılmaz ile Levent Loft’taki İtalayan restoran Fratelli’de yemek yerken şakalaştıklarını belirterek şöyle konuştu:
“Şaka ile ‘Ara sıra buraya gel. Etrafta görün. Bize katkın olsun’ dedim. Hemen ayağa kalkıp restorandakileri ‘Ben buradayım. Hep burada yerim. Burası çok güzel bir yer. Siz de hep gelin’ dedi. İnsanlar gülmekten ölüyordu.”

TAV, Tunus’ta hisse satıyor

TAV Havalimanları Holding tamamına sahip olduğu TAV Tunisie SA’nın yüzde 20’ye kadar azınlık hisselerini satışa sundu. TAV Havalimanları Holding’in Kamuyu Aydınlatma Platformu’ndaki açıklamasında,  potansiyel yatırımcılarla görüşmelere başlandığı ve gelişmelerle  kamuoyuna bilgi verileceği kaydedildi.
TAV Tunisie’nin inşaat ve işletme ihalesini 40 yıllığına kazandığı Enfidha Zine El Abidine Ben Ali Havalimanı 2009’un ikinci yarısında işletmeye açılacak.  Kuzey Afrika’nın en önemli havalimanı olacak proje dört fazda tamamlanacak. 56 kilometrekarelik alana inşaa edilmekte olan havalimanının birinci fazı yılda 11 milyon yolcuyu ağırlayacak. Tüm proje 2026-2028 arasında tamamlanacak havalanı yılda 22 milyon yolcuyu konuk eder hale gelecek.

Ankara Esenboğa Havalimanı ‘en iyi’

TAV Havalimanları Holding’in işlettiği Ankara Esenboğa Havalimanı, Avrupa Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI Europe) tarafından, ‘En İyi Havalimanı’ seçildi. Avrupa Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI Europe) tarafından yıllık yolcu kapasitesine göre dört kategoride gerçekleştirilen yarışmada, TAV Havalimanları Holding’in işlettiği Ankara Esenboğa Havalimanı, ‘5-10 milyon yolcu’ kategorisinde ‘En İyi Havalimanı’ seçildi. Yarışmada Türkiye’de İç ve Dış Hatlar Terminalleri’nin ilk kez birlikte kullanıldığı terminal niteliğine de sahip olan Ankara Esenboğa Havalimanı; çevreye duyarlılık, kalite, güvenlik, ticari alanlar ile operasyon akıcılığı ve becerileri kriterleriyle de değerlendirildi. İngiltere’de gerçekleşen törende, ödülü TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı M. Sani Şener ve DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal ile birlikte aldı. 

Sani Şener ACI Europe’a seçildi
Bu arada düzenlenen Avrupa Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI EUROPE) yıllık toplantısında, TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı M. Sani Şener de Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. 440 havalimanın üye olduğu ACI EUROPE’a yılda 1.5 milyar yolcu tarafından kullanılıyor. Bu birlik Avrupa hava trafiğinin yüzde 90’ını kontrol ediyor. (Radikal)