Akıllı telefon âdâbı için 10 altın kural!

Akıllı telefon âdâbı için 10 altın kural!
Akıllı telefon âdâbı için 10 altın kural!
Havalı telefonlarımız gibi akıllı olalım, bu listedeki 10 maddeyi yapmayalım. Hatta yapanları dürtelim, unfollow edelim, beğenmekten vazgeçelim!
Haber: ZİYA ÖZIŞIK / Arşivi

Her ‘aklı’ telefondan beklememek gerek. Bu işin de bir âdâb-ı muaşereti var. Havanıza hava katacakken tam tersi etki ile karşılaşmak istemiyorsanız bu 10 maddedeki uyarılara dikkat ediniz. Yoksa unfollow da yersiniz, blok da maazallah “beğenmekten vazgeç” de. Ondan sonra gelsin ne kadar da çok yalnızım içerikli klip paylaşımları, ergen ergen atarlı tweetler, statuslar... Formül basit: Yapmayınız. Siz de “akıllı” olunuz!

Her çağa âdâb-ı muaşeret gerek!
1- Söylemeye gerek var mı? İnsanlar ile konuşurken akıllı telefonlarınıza, kafanızı C harfi gibi yapmak suretiyle kapanmayınız. Hele ki o an itibaren karşılaştığınız bir tweet’e, status’a, fotoğrafa vs. mimik yapmayınız, yorum, like, retweet, mention işlerine girişmeyiniz.

2- Kendinizi “app”ten bozmayınız. Sürekli yüklediğiniz application’lardan (uygulamalar) bahsetmeyiniz. Evet biliyoruz yeni çıktı, çok acayip işler yapıyor. Sıkıcısınız madem çaktırmayınız. 

3- Whatsapp, Viber gibi chatleştiğiniz ‘mecra’lara girdiğinizde ‘online’ görüyorsunuz efenim. Sözümona arkadaşlarınızdan gelen mesajları ‘tek thick’ işaretli olarak bırakmayınız. Mesajın ulaştığını biliyorlar.

4- Akıllı telefonların popüler anlık görüşme uygulamalarınızı (Viber, Tango, Whatsapp) sildiğinizde bunu duyurunuz. Arkadaşlarınız size oradan ulaşmaya çalışıp eli boş dönünce iyi niyetlerini iletmesin.

5- Halen sosyal medyada adam mı siliyorsunuz? Annenizin margarinini kullanın daha iyi. Artık kimseyi sonsuza kadar silmenize gerek yok. Bloglayın gitsin, sizin güncellemelerinizi görmesin, siz onunkileri görmeyin huzur kaçmasın.

6- Etiket sevdalıları var aranızda. Beraber her ne yapıyorsanız etiketlediğiniz kişiden lütfen izin isteyiniz. Evet biliyoruz, her kravat bir gün ‘alın mertebesine’ yükselecektir ama bir sor adam belki öyle görünmek istemiyor? Olamaz mı? Lütfen.

7- Maalesef bu durum da artık neredeyse “ayıp”. Akıllı telefona ahizeli muamelesi yapanlar. Lütfen aklınızı toplayın birkaç tane uygulama yükleyin. “Telefon konuşmak içindir” tezi artık mistik ve karizmatik değil.

8- Anlık yazışıyorsunuz ya, işte o zamanlar lütfen telefonu sessiz konuma getiriniz. Üst üste binen sesler ile etraftan yükselen ‘çık çık’lar birleşir mahalle duyar rezil olursunuz. Hatta onlar da sonra ‘sesli güler’ aman dikkat!

9- Şimdi gittiğiniz yerden check-in yapıyorsunuz, vintage fotoğraf ekliyorsunuz, tweet atıyorsunuz ya tüm çarşı biliyor ki akıllı telefonunuz var. Ne oldu? “Mailinizi görmemişim” bahanesi hakkını yitirdiniz. Yapmayınız.

10- Organımız gibiler ya, her yerde yanımızdalar. Ve fakat, Türk’ün aklı ile akıllı telefon aynı mekânsal durumu paylaştığı zaman gelen çağrılara lütfen yanıt vermemeye gayret gösteriniz. Peki yuvarlamayalım; tuvalette açmayın kardeşim!

bigPara.com

  ETİKETLER:

  vintage

  ,

  yorum

  ,

  Popüler

  ,

  Fotoğraf

  ,

  Telefon

  ,

  Hava

  ,

  zaman

  ,

  sosyal