Akıllı telefonda asıl rekabet yazılımda

Akıllı telefonda asıl rekabet yazılımda
Akıllı telefonda asıl rekabet yazılımda

Apple İOS kullanırken sektörde Nokia, Samsung, Sony Ericsson ve Motorola Symbian ı tercih ediyor. Google ın ise Android sistemi var.

Akıllı telefon pazarında tasarım kadar yazılımda da rekabet artıyor. Şirketler IOS, Android ve Symbian işletim sistemlerini güncelleyip geliştirirken Windows gelecek hafta yeni ürününü tanıtacak
Haber: VOLKAN ŞAHİN / Arşivi

İSTANBUL - Her geçen gün büyüyen akıllı telefon pazarında tüketici tercihlerini tasarım ve multimedya özellikleri belirliyor gibi görünse de üreticiler arasında asıl rekabet işletim sistemleri üzerinde yaşanıyor. Ürünün kullanım kolaylığı, hızı ve taşıyabileceği ilave özellikler için belirleyici olan işletim sistemleri konusunda şirketler arasında kıyasıya bir mücadele yaşanıyor.
Apple tarafından kullanılan IOS, Google ’ın geliştirdiği Android ve Nokia, Samsung, Sony Ericsson ile Motorola’nın yaygın olarak kullandığı Symbian işletim sistemleri arasındaki bu mücadele, ürünlerin tüketici beklentilerine cevap verip vermemesi noktasında da belirleyici konumda. 

iPhone fark yaratıyor
Apple’ın iPhone için geliştirdiği ve Ocak 2007’de teknoloji tutkunlarının beğenisine sunduğu ilk mobil yazılım olan IOS, aynı yılın haziran ayından bu yana kullanımda. Akıllı telefonlarda farklı bir trendin fitilini ateşleyen IOS işletim sisteminin dördüncü versiyonu, 2010 yılının nisan ayında yayımlandı. Aynı anda birden fazla uygulama çalıştırma, e-mail ve eklentiler için şifreleme gibi ilave özellikler içeren yeni işletim sistemine IOS adını veren Apple, binlerce IOS geliştiricisinin katkılarıyla yaratılan özgün yazılımı tasarımla da birleştirerek rakiplerini yeni arayışlara zorluyor. İOS halen mobil işletim sistemi piyasasında yüzde 16.3 pazar payına sahip. Her güncellemede tespit edilen açıkları kapatılan ve yeni özellikler eklenen IOS işletim sisteminin 4.1 versiyonu halen iPhone, iPad ve iPod Touch’larda kullanılıyor. Apple’ın kasım ayında 4.2 güncellemesini yayımlaması beklenen işletim sisteminin en önemli dezavantajı ise sadece Apple’ın tekelinde olması. Bu nedenle IOS’un yaygınlığı Apple ürünlerinin pazar payına bağlı olarak sınırlanıyor.

Google hızlandırdı
Dünyanın en popüler arama motorunu yaratarak internet kullanıcılarının vazgeçilmezlerinden olan Google, üç yıl önce duyurduğu Android işletim sistemi ile akıllı telefonlara yeni bir ivme kazandırdı. Kısa sürede yüzde 16.3 pazar payına ulaşan Linux tabanlı ve açık kaynak kodlu Android de tıpkı IOS gibi dünyanın dört bir yanındaki geliştiricileri sayesinde her an takip ediliyor. Mayıs ayında yayımlanan son sürüm Android 2.2 kurulu olduğu mobil cihazlarda kullanılan uygulamaları bir önceki sürüme göre 2 ile 5 kat arasında daha yüksek bir performansla çalıştırıyor.
Android’in en büyük dezavantajı ise çok farklı marka ve modelde kullanıldığı için kimi zaman yazılım ile telefonun verimli çalışmaması. Üreticilerin telefonlarını farklılaştırmak için ürünlerine özgü yazılımsal değişikliklere gitmesiyle işletim sisteminde yeni sorunların çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor. Ayrıca bir Android sürümünü çalıştıran mobil cihazın bir sonraki sürümü çalıştıracağı da garanti değil.

Symbian kan kaybediyor
Cep telefonunun hayatımıza girmesinden kısa bir süre sonra 1998’de tanıtılan Symbian işletim sistemi, Nokia, Sony Ericsson, Panasonic ve Siemens’in pek çok modelinde yıllarca kullanıldı. Bir devre damgasını vurmasına ve halen yüzde 40 pazar payı ile işletim sistemi pazarında liderliği elinde tutmasına karşın son üç yıldır mobil cihazlardaki eğilimlere uyum sağlamakta zorlanmasıyla dikkat çeken Symbian, bugün ağırlıklı olarak Nokia tarafından tercih ediliyor.
Samsung’un ardından Sony Ericsson yetkilileri de artık Symbian kullanan bir telefon tasarlamayı düşünmediklerini ancak Symbian’la ipleri de tamamen koparmadıklarını belirterek cep telefonlarındaki tüketici tercihlerini yansıtıyor. Nokia’nın da gelecek planlarını Intel ile işbirliği içinde MeeGo adlı yeni nesil işletim sistemi üzerine kurduğu tahmin ediliyor.

Windows da atağa kalktı
Windows savaşı kaybetmemekte kararlı, yeni sistem yeni modellerle geliyor. Bilgisayar denince ilk akla gelen işletim sistemi olan Windows, akıllı telefonlardaki işletim sistemi pazarına da iyi bir başlangıç yapmasına karşın son yıllarda rakiplerinin gerisine düştü. Geçen yılın başında pazar payı yüzde 9 seviyelerine kadar gerileyen Windows, 90’lı yılların ikinci yarısında CE Serisi ile başladığı mobil cihazlar için yazılım geliştirme sürecinde yeni ürünü WinPhone7’yi gelecek hafta teknoloji tutkunlarının beğenisine sunmaya hazırlanıyor.
ABD’de 11 Ekim’de yapılacak basın toplantısına HTC, Samsung ve LG birer modelle katılırken WinPhone7 ile çalışacak bu üç ürünün ABD’deki kontratlı satışını yapacak operatör ise iPhone satışı için yetkilendirilmiş AT&T şirketi olacak. Tanıtılacak ürünlerin teknik özellikleri hakkında henüz net bir bilgi olmamasına karşın yeni telefonların işletim sistemine bağlı olarak yüksek çözünürlüklü dokunmatik bir ekrana ve sosyal medya uygulamalarına sahip olmasına kesin gözüyle bakılıyor.