Akıllı yaşamın yapıtaşları

Bugünkü merkezi Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan Alcatel, 1898 yılında Compagnie Generale d'Electricite adıyla faaliyete başlamış. Satın aldığı birçok şirketle büyüyen firma özellikle ITT ve Rockwell birleşmeleriyle dünyadaki yerini sağlamlaştırdı.
Haber: M. SERDAR KUZULOĞLU / Arşivi

PARİS - Bugünkü merkezi Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan Alcatel, 1898 yılında Compagnie Generale d'Electricite adıyla faaliyete başlamış. Satın aldığı birçok şirketle büyüyen firma özellikle ITT ve Rockwell birleşmeleriyle dünyadaki yerini sağlamlaştırdı.
Türkiye'de 1965 yılında PTT'nin araştırma geliştirme (Ar-Ge) birimi olarak çalışmaya başlayan Alcatel, bugün ülkemizde 150'si mühendis olarak çalışan 296 kişiyle faaliyet gösteriyor. 2004'te 135 milyon avro ciroya ulaşan Türkiye ofisinin müşterileri arasında TCDD, BOTAŞ, Milli Savunma Bakanlığı, Jandarma, Maliye Bakanlığı ve İMKB yer alıyor. Türk Telekom (TT) başta olmak üzere Sabancı Telekom, Avea, Turkcell ve Telsim de çözüm sunulan firmalar arasında. Alcatel ayrıca kesintisiz internet erişimi sunan ADSL alanında TT'nin 800 bin portluk altyapısına da imza attı. TT'nin 2 milyon kullanıcı hedeflediği ADSL'de şu an ulaşılan kullanıcı sayısı 600 bin civarında bulunuyor. Alcatel'in hedefiyse toplamda 1.7 milyonluk bir dilime hizmet verebilmek.
Gelirinin yüzde 13'ü Ar-Ge'ye
Alcatel, 12.3 milyar avroluk gelirinin yüzde 12.9'unu dünyanın 6 bölgesinde Ar-Ge çalışması yapan 15 bin mühendise aktaran, 130 ülkeye yayılmış 56 bin çalışana ve 689 milyon avro net kara sahip bir şirket. Erişim, optik çözümler, IP ve uygulamalarında dünya lideri, uydu teknolojileri alanında da Avrupa'da birinci. Gelişmekte olan ülkelerde mobil iletişim altyapısında da en çok tercih edilen marka. Geçen yıl, cep telefonu üretimini Çinli TCL'ye satarak son kullanıcı pazarından uzaklaşmasına rağmen Alcatel bu başarısını strateji ve teknoloji çözümlerinde hep son kullanıcının ihtiyacını ön planda tutmasına bağlıyor.
Kablosuz özgürlük
Daha çok İntel ile gündeme yansıyan WIMAX, baz istasyonlarıyla yüksek hızlı internet erişimini 50 kilometre çapında kablosuz sunan bir teknoloji. Büyük şehirlerde ve altyapı kurmanın zor olduğu kırsal kesimde kullanılacak bu teknolojide Alcatel, İntel'in en büyük iş ortaklarından. WIMAX altyapısı için baz istasyonu ve hizmet/yönetim yazılımları geliştiren Alcatel, İntel'le ortak çip setleri üretiyor. Gelecek yıl WIMAX desteği verecek kart satışıyla trend hızla yaygınlaşacak. Tek abonelikle her yerden ucuz, hızlı internet erişimiyle birçok sektör ve hizmeti değiştirecek WIMAX'in yaygınlığı için Alcatel'in koyduğu tarihse 2007.
Süper TV yolda
Alcatel, çalışmalarını müşteri odaklılık, inovasyon, takım çalışması ve ölçülebilirlik üzerine kurmuş. Genişbant internet erişimi ve buna bağlı kullanıcı merkezli hizmetler odaklanılan konular. Bu bağlamda 'Triple Play' kodlu çözüm yüksek hızlı internet erişimi, sesli ve görüntülü iletişim, video/TV yayını ve kullanıcıya özel hizmetleri tek bir abonelikle paket olarak sunuyor. Böylece sesli ve görüntülü iletişim, saniyede 20 Mb hızında internete erişmek ve yeni nesil televizyon kanallarını seyretmek tek bir kutuyla mümkün.
Alcatel, yakın gelecekte WIMAX gibi kablosuz internet erişimi sunan teknolojilerle zor durumda kalacak sabit hat operatörlerinin bu altyapıyla rekabeti sürdürebileceğini iddia ediyor. Triple Play konusunda dünya genelinde 60 operatörle ortaklık başlatılmış ve 20 müşteri şimdiden bu teknolojiyi seçmiş. Microsoft ile gerçekleştirilen internet tabanlı TV anlaşması da Triple Play konsepti üstüne oturuyor. Alcatel'in uzmanlaştığı kurumsal iletişim, demiryolu modernizasyonu ve ağ merkezli savunma sistemlerinin yanı sıra önem verdiği bir diğer alansa mobil ve sabit telefon hatlarının internet protokolüyle (IP) birleştirilmesi. Böylece sizin ve sizi arayanların bulunduğu yere ve tercihlerinize göre kullanılan altyapı değişiyor.