Akkök Grubu 'çocuk'a 25 milyon dolar yatırdı

Haber: SEVGİ SAYAR - sevgi.sayar@radikal.com.tr / Arşivi

Dünyada 12 yıl önce Meksika’da doğan Kidzania, Akkök Grubu’yla önümüzdeki yıl İstanbul ’a geliyor. 25 milyon dolar yatırımla 8 bin metrekarelik bir alanda kurulacak olan eğlence ve eğitim evi çocuklara para kazanıp doğru harcamayı öğretmeyi hedefliyor. Kidzania’nın Başkan Yardımcısı Phil Sandhaus, “ Türkiye gibi krizden az etkilenen ülkelere çok hitap ettiğimizi düşünüyorum. İlk yatırım ilgi görürse ikinci ve üçüncüyü de açabiliriz” dedi
İlginç bir modeline sahip olan Kidzania’da çocuklar 5 saatlik seanslar halinde eğlence merkezine giriyor. Burada pizzacıda kasiyer, postacı, itfaiyeci gibi çeşitli işlerde çalışıp çalıştığı alanda eğitim görerek para kazanıyor. Ardından da kazandığı bu parayı dilediği gibi harcıyor.
Marka Konferansı’nın ikinci gününde konuşan Sandhaus, söz konusu para olunca çocukların tavırlarında herhangi bir değişiklik olmadığını, yaş büyüdükçe “Elimdeki paraya göre oyuncak alayım” tercihinin yerini ‘İstediğim oyuncağı alana kadar para biriktireyim”e bıraktığını belirtti.