Akkuyu Nükleer Santrali yüzünü gösterdi!

Akkuyu Nükleer Santrali yüzünü gösterdi!
Akkuyu Nükleer Santrali yüzünü gösterdi!
Mersin'de inşa edilecek olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesinin ilk görselleri ortaya çıktı.

Türkiye 'nin en büyük projeleri arasında yer alan Akkuyu NGS projesinde, santralin mimari yapısı ve projedeki tüm detaylar birebir gerçekçi olarak modellenerek 3 boyutlu tasarım haline getirildi.  Buna göre, Mersin'in Gülnar İlçesi, Büyükeceli Beldesi'nde yapılacak santral, denize sıfır olarak inşa edilecek ve toplam alanı 2 futbol sahası büyüklüğünde olacak.

9 şiddetinde depreme dayanıklı olarak inşa edilecek santralde yan yana ve her biri 1.200 megavat (MW) kurulu gücünde 4 reaktör yer alacak. Santrale soğutma suyu direk denizden alınıp nükleer santrali soğutacak ve yine aynı şekilde denize akıtılacak. Soğutma denizden yapılacağı için soğutma kuleleri yer almayacak.


Bilimsel araştırma merkezi gibi

Santral bilimsel bir araştırma binası görünümünde olacak, santralden hiçbir şekilde ses ve atık çıkmayacak. Santral devreye girdiğinde çalışanlar özel bir giysi giymeyecek. Beyaz bir önlük ve dozimetre ile santralde dolaşabilecek.

Kapalı sistem olan santralden hiçbir şekilde radyasyon, santral sınırı dışına çıkmayacak. Soğutma amacıyla santrale verilen deniz suyu da tamamen temiz su olarak denize verilecek.


Su denizden alınıp, denize verilecek


Akkuyu Nükleer Güç Santrali Elektrik Üretim Anonim Şirketi Genel Müdürü Alexander Superfin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 3 boyutlu animasyonun gerçek görüntüye çok yakın olduğunu söyledi.

Yan yana 4 üniteden oluşacak santralin reaktör bölümünün üstündeki çatının yarım küre şeklinde olduğunu anlatan Superfin, bunun da projenin özelliklerinden biri olduğunu kaydetti. Superfin, reaktörün Türk mimarisinin özelliklerini de yansıtacağını ifade etti.


Su denizden alınıp denize verilecek

Santrale ayrılacak sahayı minimize etmeye ve tabiatın güzelliğinin içerisine en uygun şekilde yerleştirmeye çalıştıklarını kaydeden Superfin, santralde soğutma amacıyla kullanılacak suyun da direk denizden alınıp, suyun tekrar denize verileceğini kaydetti.

Superfin, şu bilgileri verdi: “Tabii doğal olarak bırakılan su, alınan sudan birkaç derece daha sıcak olacak. Ama denize bırakılan su özellikle çok derine ve çok uzak bir noktaya bırakılacağı için, bu birkaç derecelik sıcak su farkı genel olarak su ısısını değiştirmeyecek ve deniz yaşantısını hiç etkilemeyecek. Bırakılacak olan su, denizin mesafe olarak hem çok uzak hem de çok derin yerine bırakılacağı için herhangi bir olumsuz etkisi olmayacak. Deniz suyu yine saf deniz suyu olarak bırakılacak.”


Projenin maliyeti düşebilir


Superfin, projenin ilk maliyetinin 20 milyar dolar olarak tespit edildiğini, fakat maliyetin düşürülmesi için yeni uygulamalar ve metotlar geliştirildiğini ifade etti.
Genel Müdür Superfin, “Biz projeye daha detaylı bakmaya başladığımızda gördük ki bazı teçhizat ve malzemeler Türk üreticilerden alındığı zaman bu maliyeti düşürebiliriz. Ayrıca ulaşım ve benzeri şeyleri de minimize edebiliriz, optimize edebiliriz. İnşaat sürecini, teknoloji sürecini doğru bir şekilde kurarsak bu da maliyetin düşürülmesini etkiler” diye konuştu.

Projenin takviminin planlandığı gibi devam ettiğini de belirten Superfin, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecinin devam ettiğini, 2013 yılında da inşaat hazırlık çalışmalarına başlamayı düşündüklerini kaydetti.


2. ve 3. nükleer santraller için yeşil ışık

“Türkiye 2'inci ve 3'üncü nükleer santralleri de inşa etmeyi planlıyor, şirket bu süreçte de yer almak ister mi?” şeklindeki soru üzerine Alexander Superfin, “Türk hükümeti Rusya'ya yardım için başvurursa seve seve bu süreçte yer almak isteriz” yanıtını verdi.
Superfin, “Türk hükümeti bildiğim kadarıyla çeşitli ülkelerle görüşmeler içerisindeymiş. İkinci santralle ilgili olarak bildiğimiz kadarıyla Japonya, Kanada ve Çin ile görüşmeler yapmakta. Türk hükümeti Rusya Federasyonu ile de bu görüşmeleri yapmak isterse biz seve seve bu sürece katılmak isteriz” dedi. (aa)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/1095002109500211

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  a - kandakandero

  Ben bu görsellerde 'insan, hayvan,doğal yaşam vs.' adına bir şey göremiyorum. Projenizde zihniyetiniz gibi.

  ... - optikbaykus

  Maketi yapmışlar ama yalan olmuş. O santral yapıldıktan sonra arka tarafındaki yeşil ve önünde uzanan mavilik ne kadar kalcak? Sıfr sen istiyorsun diye, sırf sen doğandan ve insanından çok cebini ve yakınlarını düşünüyorsun diye bu halk nükleer santrali kabul etmek zorunda değil.

  güvenlik tedbirleri - critical1907

  son sizintida Japon teknolojisi de caresiz kalinca, geriye kalan "tek bilimsel" yol güvenligin Allah'a havale edilmesi olarak tespit edilmistir...mimarinin camiye benzemesi bundan kaynaklaniyor!

  CEK CAK - HARAYDIN

  Cek cak kısmını herkes ezbere biliyor.Önemli olan fiili durum. Bakın 55 adet firma aman musluk suyu içmeyin kirli demiş, biz size insan olduğunuzu hatırlatacak temiz su çireceğiz demiş.Cek cak iyi olunca vatandal almış içmiş.Ama sağlık bakanlığı ve tarım bakanlığı ayakta uyumuş 55 markanın 41'i kirli çıkmış. Bu haber yalansa halk sağlığını yalan yere tehdit etmekten sahte haber yapana, haber doğruysa Tarım ve Sağlık Bakanlığı bürokratlarına ceza vermeden, bu 41 markanın cirosunu alanlara ödetmeden cek cakın ne anlamı var.Nükleer ise çok özel cek caka gelmez.Dünyada var olmanın şartı biz en 20 adet nükleer santral yapmalıyız.Ama nükleer cek cak affetmez. Onun için cek cak diyenler her saniye takibi iyi yapmazlarsa ömür boyu cezalandırılacaklarını bilmeli ve buna uygun mevzuat düzenlenmeli.Cek cak cek cek cak cek, bunu kaldırmayacak önemli listelerden biri nükleere aittir.

  Türk Üretici. - Clear

  Ne yalan söyleyeyim "Türk üretici" lafı beni baya tedirgin etti.Aman dikkat! Bu iş çocuk oyuncağı değil.Tecrübeye dayanarak tedirginliğimin sebeplerini şöyle sıralayabilirim.1)Hileye yatkınlığımız,uluslararsı namımızdır.Kanıtı,hala bazı Outlet'lerimizde,"ihraç fazlası" adıyla geri şutlanmış mallar,iç piyasaya sunulur.2)Adam sen de'ciliğimizi ise biz kendimiz biliriz.Olmaz bir şey deyip geçiştirme huyumuz hala bile geçerlidir.3)Beceriksizliğimizi üşengeçlikle örtbas etmek ise genetiğimize işlemiştir.Olması gerekeni yapamayınca bu iş bu kadar oluyor,varmı daha ötesi deyip,uğraşmak yerine pes etmek,sonra da "hayır yeterli değil" diyene de "amma kaprisli şımarık,her şeye bahane buluyor" demek ve bildiğimizden şaşmamak,en meşhur huyumuzdur.Alexander Superfin'e lütfen biri bunları anlatsın.Sonuç çok vahim olabilir.

  vira - awesta21

  haydi projeyi bırakın toki yapsın türk mimarisi ve islam motifleriylede bezendimi tadından yenmez ohh . elinize sağlık...

  Projenin Maliyeti Dusebilir - okurefe

  Projenin maliyetinin dusmesinden bize ne, sirket halka acik sanki. Yatirimi Türk Devleti karsilamiyor ki, Rusya Devletinin sahip oldugu sirket karsiliyor, Turkiye sadece 4 reaktörün ikisinde üretilen elektrigin 70%'ini diger iki reaktörde üretilen elektrigin de %30'unu 12.35 cent/kWh saat gibi perakende elektrik fiyatinin biraz daha üstünde bir rakamla, kur belirsizligi olan bir ortamda satin alacak.