Akkuyu'ya vize çıktı, sıra Sinop'ta

Akkuyu'ya vize çıktı, sıra Sinop'ta
Akkuyu'ya vize çıktı, sıra Sinop'ta
Akkuyu Nükleer Santralı için son onay çıktı. Enerji Bakanlığı Akkuyu'ya kazma vurulmadan Sinop santralı için gelecek hafta Toshiba ile görüşecek.
Haber: BEGÜM GÜRSOY KAYA / Arşivi

Yıllardır gerçekleştirilemeyen Akkuyu Nükleer Santral Projesi için Rusya’dan nihai onay çıktı. Enerji Bakanı Taner Yıldız, Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev’in, Akkuyu Nükleer Santral inşaatıyla ilgili Rusya ile yapılan devletler arası anlaşmaya onay verdiğini açıkladı. 

Ancak projenin önünde şimdi de finansman ve zamanlamaya yönelik engeller bulunduğu belirtiliyor. Bakanlık ise ilk santral için henüz kazma vurulmadan Sinop’ta ikinci santralın kurulması için pazarlık masasına oturdu. Güney Kore ile görüşmeler biterken, gelecek hafta ilk kez ABD ’li Westinghouse’ı alan Japon Toshiba ile görüşülecek. 

Yıldız, AA’ya yaptığı açıklamada, Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı İgor Seçin ile görüştüğünü ve Medvedev’in gerekli onayı verdiğini söyledi. 1970’lerden beri gündemde olan Akkuyu santralı için bugüne kadar birçok hükümet ihale ve anlaşma yaptı ancak hiçbir zaman proje hayata geçirilemedi. Ruslarla geçen zorlu süreçte, bir kez de AKP döneminde ihale iptal edildi, buna rağmen santral projesi yine Ruslara ancak hükümetlerarası anlaşma yoluyla verildi. 

Şimdi 20 milyar dolarlık projenin önünde ise finansman sıkıntısı var. Bunun en büyük nedeni ise Rusya’nın ekonomik krizden olumsuz etkilenmesi. Rusya bu nedenle kendi projesi Güney Akım’ı dahi gecikmeli olarak hayata geçirecek. Akkuyu’daki nükleer santral 60 yıl boyunca Rusya tarafından işletilecek. 

Japonlar ABD demek
Güney Kore ile anlaşamayan bakanlık, ibreyi ABD’li Westinghouse’ı alan Toshiba’ya çevirdi. Toshiba ile ilk kez gelecek hafta pazarlık masasına oturulması bekleniyor. Westinghouse, henüz Toshiba yönetimi altına girmeden önce Akkuyu santralına talip olmuş ve ABD Eximbank’tan uygun krediyi dahi bulmuştu. Sinop için diğer talip ise Fransız Areva.

bigPara.com