Aklına bir şey geliyor mu?

Aklına bir şey geliyor mu?
Aklına bir şey geliyor mu?

Systrom un geçen ocakta Instagram ın sadece 6 çalışanı bulunduğu açıklamasından bu yana şirketin blogunda verilen ilanlara göre, şirkette şu an 13 kişi çalışıyor

Instagram'ın 1 milyar dolara satışı online uygulama pazarının geldiği yeri gösterdi. Sektör için 'doğru fikir' avı artık işin kendisi

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in “En iyi fotoğraf paylaşma deneyimini sağlamak insanların Facebook’u sevmesinin en önemli nedenlerinden biri ve bu iki şirketi bir araya getirmeye değerdi” diyerek 1 milyar doları gözden çıkardığı Instagram’ın satışı online uygulama pazarının geleceği ile ilgili önemli şifreler verdi. Bu yıl içinde 60 milyar doları bulması beklenen sektörde toplam 185 milyar uygulamanın indirilmesi bekleniyor. Ancak Instagram satışının sektöre verdiği ilham; “doğru fikir para eder” tezi. Sektör şimdi “garaj çocukları” kuşağını anlamak için Instagram CEO’su Kevin Systrom’un 12 arkadaşı ile 1.5 yılda hiç reklam geliri elde etmeden 1 milyar dolarlık satın almaya nasıl ulaştığını tartışıyor.

Instagram kurmadan önce 30 yaşından genç olan Systrom, Google’da iki yıl çalışmış ve Twitter kurucularıyla karşılaştığı Odeo’da da staj yapmıştı. Diğer ortak Mike Krieger da Microsoft’ta staj yaptı ve anında mesaj servisi Meebo’da çalıştı.

Mahallenin çocuğu
Systrom’un geçen ocakta Instagram’ın sadece 6 çalışanı bulunduğu açıklamasından bu yana şirketin blogunda verilen ilanlara göre, şirkette şu an 13 kişi çalışıyor.

Merkezi San Francisco’da bulunan şirketin yatırımcıları arasında Facebook’un eski teknoloji direktörü ve arama motoru Quora’nın kurucularından Adam d’Angelo ile Twitter’ın Başkanı ve eşkurucusu Jack Dorsey gibi isimler bulunuyor.

Instagram, 2011’in başlarında yedi milyon dolarlık bir değere ulaştı ve teknoloji şirketlerinin ilgisini çekmeye başladı. Konuya yakın kaynaklar, Instagram’ı ilk olarak 2011’de Twitter’ın almayı düşündüğünü ancak geçen yaz Zuckerberg’in temaslarda bulunarak Systrom’u ikna ettiğini belirtiyor.

Online girişimcilik örneği olarak Instagram “garaj çocukları” açısından bu hikâye şimdi satır aralarıyla okunuyor ve nasıl bir ilham sağlayacağına bakılıyor. Çünkü sektör için artık ‘doğru fikir’ avı işin kendisi.

Yerli ‘app’çileri sevindirdi
Instagram’ın başarısı yerli uygulama stüdyolarını heyecanlandırdı. Butik bir uygulama stüdyosu olan KUKA App Stüdyo Genel Müdürü Murat Ögat Instagram’ın kısa sürede çok fazla kullanıcıya ulaştığına dikkat çekiyor. Facebook’un hem sansasyon yaratmak hem de Instagram’ın son aldığı yatırımlar ile geleceği noktadan çekinmiş olabileceğini söyleyen Ögat “ 550 günlük bir şirketin bu kadar kısa sürede 1 milyar dolar değere ulaşmasının başka bir örneği yok. 1 hafta önce 6-7 şirketten oluşan konsorsiyumdan 50 milyon dolar yatırım almıştı. Başka bir örnek Amerika ’da popülaritesi yüksek olan Draw Something uygulaması da 200 milyon dolara Zynga tarafından satın alınmıştı ve değerinin 2 haftada 2 milyar dolara ulaştığı tahmin ediliyor. Instagram böyle bir değeri Facebook’a kazandıracak mı, bunu zaman gösterir. Facebook şu anda lokasyon check-in’inde akla gelen ilk uygulama foursquare ile de rekabet edebilecek” dedi.(radikal)

bigPara.com