'AKM yıkılacak'

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, "2010 yılında 30 milyon turist alan İstanbul düşünüyorum. İstanbul 30 milyon olduğu zaman Türkiye 60 milyon olmaz.

İSTANBUL - Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, "2010 yılında 30 milyon turist alan İstanbul düşünüyorum. İstanbul 30 milyon olduğu zaman Türkiye 60 milyon olmaz. Türkiye de 35-40 milyon olur" dedi. Koç, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği'ne (TÜRSAB) üye ve ağırlıkla 'incoming' (yurtdışından Türkiye'ye turist getiren) faaliyeti yapan seyahat acenteleri temsilcileriyle Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda bir araya geldi.
Bakan Koç buradaki konuşmasında Atatürk Kültür Merkezi'nin yıkılıp, yeniden yapılacağını belirterek, "İnşallah engel olanlar, olmaz" dedi. Koç, Üsküdar'daki Tekel binasının bir kültür ve sanat merkezi olarak yeniden düzenleneceğini de kaydetti. Turizmcilerin birer antiterör uzmanı gibi çalışması gerektiğine işaret eden Koç, "Terör bir tehdittir ve fazla söylemek de yararlı değildir" diye konuştu.
'Kemal dinlemez'
Koç, kasımda ABD'de Türk öğrencilerin yoğun bulunduğu yerlere gideceklerini ve bu öğrencileri Türkiye'yi tanıtmak için elçi gibi kullanacaklarını söyledi. Bakan Koç, turizm ve tanıtma açısından Çin ve İran'a da önem verdiklerini ifade ederek, Japonya'da da tanıtım çalışmaları gerçekleştireceklerini sözlerine ekledi.
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Toplantısı öncesinde odanın meslek komiteleri üyeleriyle de bir araya gelen Koç, burada lokanta sektöründen bir temsilcinin, Paris'te 30 avrodan satılan bir şampanyanın, Türkiye'de 110 avrodan satıldığını belirtmesi ve ÖTV'den yakınması üzerine şöyle konuştu: "Mevcut mükellef yapılanmasında dolaylı vergilerden başka, Maliye Bakanı çok zeki Kemal Unakıtan da olsan, daha başka bir şey yapmak biraz zor. İtirazınıza devam edebilirsiniz. Ama Kemal'in dinleyeceğini hiç sanmıyorum" dedi. (Radikal, aa)