Akmerkez'in yarısı yabancıda

Hollandalı gayrimenkul grubu Corio ve bünyesindeki beş şirket, Akmerkez GYO'nun halka arz edilen yüzde 49 hissesinin yüzde 95.6'sını satın alarak Akmerkez'in yaklaşık yüzde 47'sine sahip oldu.

İSTANBUL - Hollandalı gayrimenkul grubu Corio ve bünyesindeki beş şirket, Akmerkez GYO'nun halka arz edilen yüzde 49 hissesinin yüzde 95.6'sını satın alarak Akmerkez'in yaklaşık yüzde 47'sine sahip oldu. Borsa Başkanlığı'nın önceki günkü İMKB bülteninde yer alan duyurusunda, 40 YTL fiyatla satışa sunulan 6.71 milyon YTL nominal değerli Akmerkez GYO hisselerinin yüzde 98.2'sinin yurtdışında yerleşik 10 kurumsal yatırımcıya satıldığı ve Corio dahil altı yabancı kurumun, arzın yüzde 5'inden fazlasını aldıkları belirtildi.
Halka arzın yüzde 17.35'ini Corio'nun satın aldığı, yüzde 78.26'sını satın alan diğer beş kurumun ise Corio N.V. tarafından yönetildiği ve birlikte hareket eden kurumsal gayrimenkul yatırımcısı olduğu ifade edildi.
Corio, 12 Nisan'daki açıklamada, Akmerkez GYO'da yüzde 46.9 pay aldığını ve yatırımın 148 milyon avro (190 milyon dolar) olduğunu kaydetmişti. Avrupa'nın en büyük gayrimenkul yatırım şirketlerinden olan Corio'nun 5 milyar avroluk portföyünü çoğunlukla Hollanda, Fransa, İtalya ve İspanya'daki alışveriş merkezleri oluşturuyor (175 mülk ve 4 bin 300 kira kontratı).