AKP, 'Cargill'e af'ta direnecek

AKP'nin, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in veto ettiği, kamuoyunda 'Cargill'e af yasası' olarak anılan tarım arazilerinin yargı kararlarına rağmen sanayi tesisi için kullanımına olanak sağlayan Toprak Koruma Yasası'nda direneceği öğrenildi.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - AKP'nin, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in veto ettiği, kamuoyunda 'Cargill'e af yasası' olarak anılan tarım arazilerinin yargı kararlarına rağmen sanayi tesisi için kullanımına olanak sağlayan Toprak Koruma Yasası'nda direneceği öğrenildi. Tartışmalı yasanın değiştirilmeden Köşk'e onay için gönderileceği ifade edildi. TBMM'de 3 Temmuz 2005'te kabul edilen Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu'nun Geçici 1. maddesi ile 'arazi affı' öngörüldü. ABD'li gıda devi Cargill, Bursa Orhangazi'de birinci sınıf tarım arazisine kurulan fabrikaları için gerekli sürede af başvurusu yapmadı.
AKP'li vekil yasa teklifi hazırlamıştı
Danıştay'ın bu alanın 'özel endüstri bölgesi' ilan edilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararının yürütmesini durdurmasının ardından AKP Bursa Milletvekili Altan Karapaşaoğlu, söz konusu af yasasının süresinin uzatılması için yasa teklifi verdi. Teklif, kabul edilerek yasalaştı.
Yasaya göre, 11 Ekim 2004'ten önce izinler alınmadan tarım dışı amaçla kullanıma açılmış birinci sınıf arazileri üzerindeki işletmeler, bir yıl içinde arazilerin metrekaresine 5 YTL ödemeleri halinde affedilecek. Başvurudan itibaren işlemeye başlayacak iki yıllık sürede, başvuru sahipleri faaliyetlerine devam edebilecek.
Sezer, bir yabancı şirket ya da belirli şirketlerin hukuka aykırı durumları ve etkinliklerinin yasal güvence ve koruma altına alındığı, bunun ayrıcalık tanınması olduğu gerekçesiyle söz konusu yasayı veto etti. Ancak Cargill'in başvurusu üzerine Bursa 1. İdare Mahkemesi Danıştay'ın 'yürütmeyi durdurma kararını' iptal etti. Sezer'in yasayı veto ettiği gün tesislerin mührü sökülerek üretim yeniden başladı. AKP ise Sezer'in veto ettiği yasada yine direnecek. Teklif sahibi Karapaşaoğlu, Sezer'in veto gerekçelerine katılmadığını söyledi. Sezer'in, vetolarının Anayasa Mahkemesi Başkanı iken yaptığı açıklamalar ve imza attığı kararlara aykırı olduğunu savunan Karapaşaoğlu, teklifin sadece Cargill için hazırlandığı iddialarını da reddetti.