AKP, İTO için kolları sıvadı

Hükümetin İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) 9 Mart 2005 Çarşamba günü yapılacak meslek komiteleri ve meclis üyeliği seçimlerinde yönetimi değiştirmek için kararlı olduğu Tüm Otobüsçüler ve...

İSTANBUL- Hükümetin İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) 9 Mart 2005 Çarşamba günü yapılacak meslek komiteleri ve meclis üyeliği seçimlerinde yönetimi değiştirmek için kararlı olduğu Tüm Otobüsçüler ve İşletmecileri Federasyonu'nun (TOFED) üyelerine gönderdiği bir faks metniyle kanıtlandı. Faks metnine göre, yarın (7 Mart 2005 Pazartesi) saat 09.00'da Uluslararası Anadolu ve Trakya Otobüsçüleri Derneği (UATOD) toplantı salonunda, üyelerin katılımıyla seçimler konusunda kahvaltılı bir toplantı yapılacak. Ardından saat 11.00'de yine aynı konuda yapılacak yemekli toplantıya 9 AKP İstanbul Milletvekili de katılacak. Üyelere faksla gönderilen davetiyede yemekli toplantıya AKP İstanbul milletvekilleri Recep Koral, Yahya Baş, Nusret Bayraktar, Nimet Çubukçu, İnci Özdemir, Mehmet Mustafa Açıkalın, Mustafa Baş, Mustafa Ataş, Ünal Kaçır ve AKP İstanbul İl Yönetim Kurulu üyesi Hasan Karahan'ın katılacağı belirtiliyor.
'Seçime gölge düştü'
Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım, şunları söyledi:
"Bu belge, İTO seçimlerine siyasetin gölgesinin düştüğünü açıkça göstermektedir. Bu gibi toplantıların, başka zaman ve zeminlerde de yapıldığını duyuyorduk. Ancak, bu derece açık ve pervasız olabileceklerini düşünememiştik. Daha önce de belirtmiş olduğum gibi, iş dünyasının gözbebeği olan İTO seçimleriyle ilgili olarak üyelerimize yönelik tehditlerin yanı sıra, AKP milletvekillerinin bizzat ve açık desteği ile demokrasiye darbe vuran bu girişimleri kınıyor, kamuoyunun dikkatine sunuyorum."
Seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte Formula 1 Projesi'nde usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle hakkında suç duyurusu yapılan Mehmet Yıldırım 'İTO Formula 1 projesi de devreye girince çok cazip bir duruma geldi. Bu gelişme bazılarının hatta siyasilerin ve iktidarın da burayı ele geçirme faaliyetlerine neden oldu" demişti. İTO üyelerine 'maliyeyi gönderirim, zabıtayı, mali polisi gönderirim' baskısı yapıldığını belirten Yıldırım şunları söylemişti:
"Bunlar son derece yanlış. Ülke ekonomisine zarar verir. Müteşebbis hür olmak ister. Özel sektör kendi iradesiyle kendi yöneticisini seçebilmeli. Kendi odamda bana meclis başkanlığı önerdiler. Sen de fazla uğraşma dediler. Kabul etmedim. Koltuğa ihtiyacım yok. 10 yıldır bu koltukta oturuyorum. Bana kimse koltuk sunamaz."
AKP kurucusu da aday
İTO'da Mehmet Yıldırım'a iki rakip çıktı. Bunlardan birisi 1999'da AKP kurucuları arasında yer alan tekstilci İbrahim Çağlar. Gazetelere verdiği demeçlerde 'ağabey' dediği Mehmet Yıldırım'a meclis başkanı olmasını öneren İbrahim Çağlar şunları söylemişti:
"Seçimlerde iddialı konuma geldik. Hizmette zihniyet ayrımımız yok. Hepimiz İTO'nun daha ileri gitmesi, üyelerin sorunlarının çözümlenmesi için çalışıyoruz. Eğer tartışılan siyaset yapmış olmaksa Mehmet beyin aktif siyaset hayatı benimkinden çok daha fazladır. Kendisine de seçimi bu mecraya çekme diye rica ettim. Ama olmadı. Seçime siyaset bulaştırmadım o siyasete çekmek istiyor"
Yıldırım'ın ikinci rakibi ise mevcut yönetimden 'Değişim Grubu'nun öncüleri olarak ortaya çıkan Ali Kopuz ve Bülent Barlak.