AKP'de kaçak mazot tartışması

AKP grubunda 'kaçak petrol ve yazarkasa' tartışması yaşandı. Petrolcü milletvekilleri benzinliklerde yazar-kasa uygulamasının kaçak denetimi için yeterli olmadığını savunurken...
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - AKP grubunda 'kaçak petrol ve yazarkasa' tartışması yaşandı. Petrolcü milletvekilleri benzinliklerde yazar-kasa uygulamasının kaçak denetimi için yeterli olmadığını savunurken, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ise "Uygulama tüm sorunları çözer, bundan geri adım yok" dedi. Başbakan Tayyip Erdoğan da Yüksekova'daki bir gözlemini anlatarak, kamyon depolarındaki hacimsel büyümenin dikkat çekici olduğunu kaydetti.
AKP grubunun basına kapalı bölümünde söz alan petrol işi de yapan Çankırı Milletvekili Tevfik Akbak, akaryakıt kaçakçılığının çığırından çıktığını belirterek, akaryakıt depolarındaki büyümeye dikkat çekti. Akbak, yazarkasa uygulamasını da eleştirerek, "Pompalara yazarkasa takmakla kaçakçılık önlenemiyor. Acilen başka önlemler de alınmalıdır" diye konuştu. Akbak'ın bu eleştirilerine AKP'nin petrol işi yapan diğer milletvekilleri de destek verdi. Petrolcü vekillerin çıkışına yanıt Maliye Bakanı Unakıtan'dan geldi. Yazarkasa uygulamasını savunan Unakıtan, "Benzinliklerde yazarkasa uygulaması ile bu sorun çözülür. Kaçakçılıkla mücadele de bu tek başına bile yeter. Bundan geri adım atamayız" dedi.
Başbakan'ın Hakkâri'deki ilginç gözlemi
Petrol ve yazarkasa tartışmasına Başbakan Erdoğan da katıldı. Erdoğan, Unakıtan'dan yazarkasa uygulaması ile ilgili sorunların çözülmesi için devreye girmesini ve uygulamanın hızlandırılmasını istedi. Petroldeki kaçağın farkında olduklarını belirten Erdoğan, son Hakkâri gezisindeki bir gözlemini de şöyle aktardı:
"Yüksekova gezisi sırasında İran sınırında da helikopterle inceleme yaptık. Kilometrelerce kamyon kuyrukları gördüm. Çoğunda yük yoktu. 'Bu kamyonlar İran'a niye boş gidiyor?' diye sordum. Bana 'mazot için' dediler. Verilen bilgiye göre, son dönemde üretilen kamyonların depoları bin 250 litrenin üzerine çıkmış. Bunu basit bir kaçakçılık olayı olarak değerlendiremeyiz."