AKP'de teşvik isyanı

Teşvik kapsamındaki illerin sayısını 36'dan 49'a çıkaran yasa AKP'de isyana neden oldu. Teşvik kapsamında olmayan illerin milletvekilleri Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a sert eleştiriler yönelterek, tasarının geri çekilmesini istedi.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Teşvik kapsamındaki illerin sayısını 36'dan 49'a çıkaran yasa AKP'de isyana neden oldu. Teşvik kapsamında olmayan illerin milletvekilleri Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a sert eleştiriler yönelterek, tasarının geri çekilmesini istedi.
AKP grup toplantısının basına kapalı bölümünde TBMM Genel Kurul gündeminde bulunan teşvik yasa tasarısı tartışıldı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın katılmadığı toplantıda tasarıyla ilgili bilgi vermek isteyen Unakıtan, milletvekillerinin isyanıyla karşılaştı. Toplantıda söz alan 30'a yakın milletvekili tasarıyı sert bir üslupla eleştirdi. Söz almayan milletvekilleri de konuşanlara destek verdi.
Edinilen bilgiye göre, Karabük Milletvekili Ali Öğüten, teşvik kriterlerini eleştirerek, "Ben bir planlamacıyım. Sekiz kriterle sınırlıyorsunuz, bu yanlış bir tasarı geri, çekin" dedi.
'Gelin vatandaşa siz anlatın'
Gaziantep Milletvekili Nurettin Aktaş, kendilerinin söylediği hiçbir şeyin dikkate alınmamasından yakınarak, "Biz söylüyoruz, dinlemiyorsunuz. Vatandaş ile bizi karşı karşıya bırakıyorsunuz. O zaman siz gelin anlatın vatandaşa" diye konuştu.
Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin de, 'teşvik' denilince kimyasının bozulduğunu söyledi. Vatandaşların kendilerine "Kahramanmaraş milletvekilleri 'istifa ederiz' diyerek kendilerini teşvik kapsamına aldırdılar. Siz bunu yapamadınız" dediklerini anlatan Şahin, düzenlemenin genel seçimlerde partinin hanesine olumsuz puan olarak yazılacağını ifade etti.
Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, Kırıkkale'nin kalkınmada öncelikli il olmasına rağmen teşvik kapsamında olmamasından yakındı. Sakarya Milletvekili Süleyman Gündüz, Sakarya'nın kalkınmada öncelikli iller arasında olmadığını vurgulayarak, CHP'nin bu konuda bir teklif verdiğini anımsattı. Gündüz, "Teklifi reddedersek, siyasette bunun ne anlama geleceğini hatırlatmak isterim" dedi.
Siirt Milletvekili Öner Ergenç ise, teşvik kapsamındaki 36 ilde bile yeterli yatırım olmadığını kaydederek, Siirt'te sadece bir tane fabrika açıldığını söyledi. Teşvik kapsamının genişletilmemesi gerektiğini savunan Ergenç, olağanüstü hal kapsamındaki iller için yeni teşvikler getirilmesini istedi. Diyarbakır Milletvekili İhsan Arslan ise Diyarbakır'a kendisinin bile yatırım yapmaktan çekindiğini ifade ederek, teşvik kapsamının genişletilmemesi gerektiğini savundu.
Unakıtan: Tank olan yerde yatırım mı olur?
Maliye Bakanı Unakıtan eleştirileri yanıtlarken 'geri adım' olmayacağının mesajını verdi. Teşvik kapsamındaki il sayısının 49'a çıkarılması konusunda Başbakan Erdoğan'ın söz verdiğini anımsatan Unakıtan, "Bu yasayı çıkarmak zorundayız" dedi. Diyarbakın Milletvekili Arslan'ın sözlerine atıfta bulunan Unakıtan, "Bir arkadaşımız kendi iline bile yatırım yapmayacağını söyledi. Başka yatırımcı nasıl yatırım yapsın" dedi.
Maden açılışı için gittiği Mardin Mazıdağı'nda tanklarla karşılaştığını, Valinin bu tankları kendisi için getirttiğini söylediğini anlatan Unakıtan, tankların olduğu yere yatırımcının gelip yatırım yapamayacağını söyledi. Belirlenen 49 ile bir il bile eklenmeyeceğini vurgulayan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, "İşsizliği istediğimiz oranda azaltamadık. İşsizliği azaltmak için teşvikleri 49 ile çıkarmak zorundayız. Bununla 650 bin kişiye iş sağlanıyor, Bunu hiç dikkate almıyorsunuz" diye konuştu.