AKP'den Merkez Bankası'na: Tadı kaçtı!

AKP'den Merkez Bankası'na: Tadı kaçtı!
AKP'den Merkez Bankası'na: Tadı kaçtı!
AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Bülent Gedikli, Merkez Bankasının faiz kararına ilişkin, "Bu işin tadı kaçtı artık. Merkez Bankasının bu kararına bir ekonomi doktoru olarak da siyasetçi olarak da anlam veremiyorum" dedi.

RADİKAL - Gedikli, Merkez Bankası'nın, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8,25'ten yüzde 7,75'e indirmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Tüm ülkelerin deflasyonun ilacını aradığını, Türkiye 'de de enflasyon trendinin aşağı yönlü olduğunu ve olacağını belirten Gedikli, "Bunu herkes görüyor da Merkez Bankası nasıl görmüyor anlamıyorum. Bu işin tadı kaçtı artık. Tüm veri setini önüme alıp eko-politik analiz yaptığımda, Merkez Bankası'nın bu kararına bir ekonomi doktoru olarak da siyasetçi olarak da anlam veremiyorum" diye konuştu. Merkez Bankası'nın proaktif kararlar alamadığını öne süren Gedikli, şunları kaydetti:

Merkez Bankası politika faizini 0.50 puan indirdi

SIKINTI YAŞIYORLAR
"Bugün dünyada finans krizinin pençesinden kurtulamayan ülkelerde de bunu görüyoruz. Bu ülkelerin merkez bankaları, siyasi gelişmeler ve sosyolojik yapıları birlikte analiz edip, yani ekonomi-politik vizyonla doğru zamanda doğru hamleleri yapamadıkları için halen sıkıntı yaşıyorlar. Merkez Bankası, statükocu ve kısıtlı bakış açılarıyla karar veren, esnek karar alamayan yapılardan kurtulması için bağımsız. Türkiye 2023 hedeflerine kilitlenmiş durumdayken değişiyor, gelişiyor. Kurumlarımız da ülkemiz kadar dünyaya entegre kararlar alabilmeli ama bunu aynı zamanda lokomotifi olan ihracatçıya, üreticiye ve vatandaşa katkı sağlayacak şekilde yapabilmeli."

"BU İNDİRİMİ YETERLİ BULMAK MÜMKÜN DEĞİL"

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz indirim kararına ilişkin, "Merkez Bankası politika faizinde 50 baz puanlık indirimle ekonomik büyümenin önemini fark etmiş görünüyor. Ancak bu indirimi yeterli bulmak mümkün değil" değerlendirmesini yaptı.

Çağlar, yazılı açıklamasında, TCMB Para Politikası Kurulu'nun bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8,25'den yüzde 7,75'e indirmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Faiz indirim kararının yatırımcı iştahını artıran bir adım olduğunu belirten Çağlar, "Birçok yatırımcı, faiz oranları eski seviyesine gelmedi diye yatırımlarını erteliyordu. Atılan son adımla yatırımcının ayağındaki pranganın gevşediğini henüz söylemek zor" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin yıllık büyüme çıtasını yüzde 4'ün üzerine yükseltmek mecburiyetinde olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: "İstanbul iş dünyası olarak Türkiye'nin en büyük derdi vasat büyümedir. Bugün hem üreticimiz, hem iş gücümüz hem de tacirlerimiz büyüme özlemi çekiyor. Büyümede belirli bir orana takılıp kalmaktan endişe ediyoruz. Vasat büyüme oranlarıyla kaybedecek bir saatimiz bile yok. Merkez Bankası politika faizinde 50 baz puanlık indirimle ekonomik büyümenin önemini fark etmiş görünüyor. Ancak bu indirimi yeterli bulmak mümkün değil. Önümüzdeki aylarda yeni faiz indirimleri bekliyoruz." (AA)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/127631512763151

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  GELENEKSEL HeDEF ŞAŞIRTICI AKP ÇIKIŞLARI - moral

  Ortada 3 yıldır düşen ve artık Cumhuriyet tarihinin vasat ekonomik dönemlerindeki sınırlara gelmiş bir ekonomik büyüme var ve bu AKP için oya nasıl tahvil edilir onun çırpınışları. Güya Akp sorumlu değil bu ekonomik gidişattan da sadece merkezin yüksek faizi sorumlu. Ortada bir gerçek var o da yükselen dolara rağmen ihracat ithalat arasındaki makas kapanmıyor. Üstelik yıllardır dillendirilen enerji ithalatı zırvalarına rağmen. Sen 12 sene boyunca yüksek değerde sanayi üretimini destekleme, onun yerine yol,atıl havalimanı, saçma paralara hızlı tren, inşaat vs yap, millete iş yaratacağına yardım adı altında fukaralığa alıştır, Tüsiad gibi en büyük yatırımları ülkeye getirenlere sopa gösterip yatırımları 0 mertebesine düşür sonra yumurta kapıya dayanınca Merkez Bankasına yükle bütün günahı. Günah çoook büyük ve halk da eninde sonunda anlayacak bunu...