AKP'den Sezer'e 65 yaş yanıtı

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nu, 'Ortalama yaşam beklentisi 66 iken, 65 yaşında emeklilik olmaz' gerekçesiyle veto etmesine AKP sert yanıt verdi.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nu, 'Ortalama yaşam beklentisi 66 iken, 65 yaşında emeklilik olmaz' gerekçesiyle veto etmesine AKP sert yanıt verdi. AKP'li Zekai Özcan, şu an ortalama insan ömrünün kadınlarda 73.8, erkeklerde 68.8 olmak üzere 71.3 olduğunu, 2016'da ise 76.3'e çıkacağını ileri sürdü.
Sezer tarafından 15 maddesi veto edilen yasanın Plan Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmeleri sırasında AKP'li Özcan, Türkiye'de emeklilik sonrası yaşam süresinin kadınlarda ortalama 33, erkeklerde ise 27 yıl olduğunu ifade etti. Özcan, Avrupa'da kadınlarda 20, erkeklerde 13 yılın üstünde emeklilik süresi olan bir ülke bulunmadığını iddia etti. CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu ise, sendikasızlaştırmanın yoğun olduğu Türkiye'de dokuz bin gün prim ödeyerek emeklilik imkânı bulunmadığını söyledi.
Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, ayakta ve yatarak tedaviler için hastanelere ödenecek para konusunda paket ücretlerinin belirleneceğini, bu düzenlemeyle 1.4 milyar YTL tasarruf yapılacağını belirtti.