AKP'den Unakıtan için yeni af girişimi

AKP, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a af girişiminden vazgeçmiyor. Daha önce de tasarılarla gündeme getirilen 'Defter, kayıt ve belgeleri tahrif edenler, gizleyenler, yanıltıcı belge düzenleyenler veya...

ANKARA - AKP, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a af girişiminden vazgeçmiyor. Daha önce de tasarılarla gündeme getirilen 'Defter, kayıt ve belgeleri tahrif edenler, gizleyenler, yanıltıcı belge düzenleyenler veya kullananlara af' düzenlemesi bu kez de TBMM Adalet Komisyonu'nda görüşülen tasarıyla gündeme geldi. Madde, CHP'nin itirazı nedeniyle yeniden görüşülecek.
Komisyon'da görüşmeleri süren temel ceza yasalarına uyum amacıyla hazırlanan tasarıda 213 sayılı Vergi Usul Yasası'nın bazı maddelerinin değiştirilmesine ilişkin hükümler de yer aldı. Tasarı ile bu yasanın 'kaçakçılık suçları ve cezaları' başlıklı 359. maddesinde de değişiklik öngörüldü. Tasarıya göre, defter ve belgeleri tahrif eden, gizleyen veya yanıltıcı belge düzenleyen ve kullananlara bir yıldan üç yıla hapis cezası öngörülüyor.
'Bilerek' yapanlara
Görüşmeler sırasında Maliye Bakanlığı'nın isteği doğrultusunda AKP Milletvekili Recep Özer'in verdiği bir önergeyle tasarının bu hükümlerine 'bilerek' ibaresi eklenmek istendi. CHP'li Orhan Eraslan, maddenin daha sonra ele alınmasını istedi. Bunun üzerine maddenin görüşmeleri ertelendi.
CHP'li bazı üyelerin bulunmadığı komisyonun öğleden sonraki toplantısında önerge kabul edildi. Genel Kurul'daki konuşması nedeniyle toplantıya geç gelen CHP'li vekil maddenin tekrir-i müzakere (yeniden görüşme) yapılmasını istedi. Ve maddenin görüşülmesi bugüne bırakıldı. Toplantı sonrası konuşan CHP'li Mehmet Küçükaşık, Bakan Unakıtan hakkında Albaraka Türk yönetim kurulu üyeliği dönemine ilişkin Vergi Usul Kanunu'na aykırı sahte belge düzenleme ve kullanma suçundan dava açıldığını anımsatıp, "Bu maddeye 'bilerek' kelimesi eklenip Unakıtan kurtarılmaya çalışıldı" dedi.