AKP'den vetolu Sosyal Güvenlik Yasası'na hız

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in bir kez daha görüşülmek üzere TBMM'ye iade ettiği Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Yasası, muhalefetin bütün engellemelerine karşın 'temel yasa' olarak görüşülecek.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in bir kez daha görüşülmek üzere TBMM'ye iade ettiği Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Yasası, muhalefetin bütün engellemelerine karşın 'temel yasa' olarak görüşülecek. AKP, 15 maddesi veto edilen yasanın görüşülmesi için dün Danışma Kurulu'nu toplantıya çağırdı. CHP ile Anavatan karşı çıkınca uzlaşma sağlanamadı. Bunun üzerine AKP'nin Danışma Kurulu önerisi, TBMM Genel Kurulu'nda
uzun süre tartışıldı. Öneri Genel Kurul'un çalışma süresinin bitimine doğru AKP'lilerin oylarıyla kabul edildi. Böylece vetolu yasanın tek tek 15 madde yerine bir bölüm olarak ele alınmasının yolu açıldı.
Geçen ay görüşülen söz konusu yasa tasarısı, sekiz saatte Meclis'te kabul edilmişti. Yani 72 milyon kişiyi ilgilendiren tasarının her maddesi için dört dakika ayrılmıştı.