Akpınar yeni yönetimi bekliyor

Turkcell İletişim Genel Müdürü Muzaffer Akpınar, yönetimdeki huzursuzlukların şirket hissesi üzerinde tedirginlik yarattığının bir gerçek olduğunu ve kendi istifasıyla ilgili konunun henüz kapanmadığını belirtti.

İSTANBUL - Turkcell İletişim Genel Müdürü Muzaffer Akpınar, yönetimdeki huzursuzlukların şirket hissesi üzerinde tedirginlik yarattığının bir gerçek olduğunu ve kendi istifasıyla ilgili konunun henüz kapanmadığını belirtti. Akpınar, bu ayki genel kurul toplantısı ve seçilmesi beklenen yeni yönetim kuruluyla ilgili süreci izleyeceklerini söyledi.
Genel Müdür Akpınar telefonda yaptığı söyleşide, '22 Mayıs'taki genel kurulda şirket yönetim kurulunun yeniden seçimi beklentisi var' dedi ve şirketteki yönetimsel huzursuzluklarla ilgili "Bu sıkıntıların zaman içinde çözüleceğini tahmin ediyoruz" diye konuştu. Yılın ilk aylarında ana ortak Çukurova tarafından Akpınar'ın onayı alınmadan genel müdür yardımcısı düzeyindeki değişiklikler Akpınar'ın istifa edebileceği söylentisine yol açmıştı. Akpınar istifası konusunun kapanıp kapanmadığına ilişkin soruya, "Öyle bir konu kalmadı diyemiyorum. Önümüzdeki günlerde genel kurul ve yönetim kurulu seçimi gibi bazı süreçlerin izlenmesi gerekecek" diyerek şöyle devam etti:
"Yeni yönetimin seçimi sonrasında biz önümüzdeki fotoğrafı görüp şirket için en iyi senaryoyu çizeceğiz. Elbette her yeni yönetim kurulu ile şirketin yönetiminin, şirketin öncelikleri ve yönetim felsefeleri üzerinde el sıkışması lazım."
Yönetimdeki huzursuzlukların "Şirket üzerinde bir bulut, bir tedirginlik oluşturduğu gerçek. Ama zaman içinde çözülecek diye tahmin ediyorum" diyen Akpınar, Turkcell için "Yerine oturmuş bir şirket. Yoluna kuvvetli devam edecektir" dedi. Genel kurulun 22 Mayıs'taki toplantısında 7 kişilik yönetim kurulu üyelerinin yeniden belirlenmesinin beklendiğini belirten Akpınar, 7. üye olan bağımsız üyeye şirketin kuracağı bazı komiteler
açısından ihtiyaç duyulduğunu, ancak bu üyenin seçimiyle ilgili tasarrufun şirket ortaklarına ait olduğunu dile getirdi.
Yatırımlara devam
Akpınar, sektördeki diğer iki oyuncu olan Telsim ve Avea'nın yatırımlar yaparak rekabetçi pazarda yerlerini almalarını beklediklerini belirterek, sektörün uzun vadeli stratejilerinin etkisinin bu yılın son çeyreğinde ya da 2007 başında hissedilmesinin beklendiğini sözlerine ekledi.
Turkcell'in bugüne kadar toplam 4.8 milyar dolar yatırım yaptığını hatırlatan Akpınar, bu yıl için de sadece Türkiye için ayrılan 350 milyon dolarlık yatırım bütçesinin 90 milyon dolarlık kısmının ilk çeyrekte tamamlandığını söyledi ve "Herkesin yatırım yapıp kaliteyi ve kapsamayı yukarı götürüp rekabeti daha çok buralara odaklaması gerekir" dedi.
Akpınar, Yapı Kredi Bankası'ndaki yüzde 50'lik A-tel hissesinin 150 milyon dolara bu çeyrekte satın alınacağını ve ödemenin özkaynaklardan karşılanacağını ve peşin olarak yapılacağını söyledi.
Akpınar, daha önce ciddi sorunlar yaşadıkları ve bir anlamda siyasi olarak reddedildikleri İran'da yeni bir GSM lisansı ihalesi açması durumunda bununla ilgilenebileceklerini vurguladı.
Turkcell'in kârı yüzde 15 geriledi
Turkcell İletişim'in ABD Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkeleri'ne göre birinci çeyrek kârı, artan rekabet ortamına rağmen marjların sürdürülmesiyle geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 117.4 artarak 86.1 milyon dolardan 187.2 milyon dolara çıktı.
Buna karşın Turkcell'in ilk çeyrek sonuçları ile ilgili yapılan açıklamaya göre, şirketin ilk çeyrek net kârı ise 2005 yılının son çeyreğindeki 220.7 milyon dolara göre yüzde 15 civarında geriledi. Şirketin aynı dönemde toplam gelirleri ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23.8 artarak 1.132 milyar dolara ulaştı. Toplam gelirler 2005 yılının son çeyreğine göre de yüzde 5 civarında artış gösterdi.