AKP'li vekiller savunmada

AKP, 'Beyaz Enerji Operasyonu' çerçevesinde yürütülen soruşturma kapsamında adları bazı yolsuzluk iddialarına karışan Ağrı Milletvekili Cemal Kaya ve Batman Milletvekili Nezir Nasıroğlu'nun savunmasını aldı.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - AKP, 'Beyaz Enerji Operasyonu' çerçevesinde yürütülen soruşturma kapsamında adları bazı yolsuzluk iddialarına karışan Ağrı Milletvekili Cemal Kaya ve Batman Milletvekili Nezir Nasıroğlu'nun savunmasını aldı.
Enerji Bakanlığı'nın bazı üst düzey bürokratlar ve işadamlarının tutuklanmasına neden olan ikinci beyaz enerji operasyonu AKP'yi de zorda bıraktı. CHP'den istifa ederek AKP'ye geçen Ağrı Milletvekili Kaya ile Batman Milletvekili Nasıroğlu hakkındaki yolsuzluk iddiaları geçen hafta yapılan Merkez Yürütme Kurulu toplantısında gündeme geldi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın parti yönetimine, "Her iki milletvekili ile de konuşarak haklarındaki iddiaları araştırın. Sonucuna göre de gereğini yapın" dediği öğrenildi. Bunun üzerine Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Kaya ve Nasıroğlu ile ayrı ayrı görüştü. İki milletvekilinin de yolsuzluk iddialarını reddetikleri kaydedildi.
Başbakan'a rapor
AKP Genel Merekezi'nin iki milletvekiliyle ilgili iddialar konusunda rapor hazırlayarak Başbakan'a sunacakları ifade edildi. İki milletvekilinin kesin ihraç istemiyle disipline sevki konusunda nihai kararı Başbakan Tayyip Erdoğan'ın vereceği öğrenildi. AKP milletvekili Kaya, Genel Merkez yönetiminin iddialarla ilgili görüşlerine başvurduğunu ifade ederken, "Her şeyi anlattım. Bundan sonra ne olur bilemem. Onu onlara sorun" dedi. Bu arada, genel merkezde yolsuzluklarla mücadele için üç genel başkan yardımcısından oluşan, 'İnceleme-Araştırma Komisyonu' kurulacağı belirtildi. Komisyonun parti teşkilatlarına yönelik yolsuzluk iddialarını da inceleyeceği, tespit edilmesi halinde partiden uzaklaştırılma için dosya hazırlayacağı ifade edildi.
AKP'li Kaya'nın adı Enerji Bakanlığı'ndaki operasyonda telefon dinleme kayıtlarında geçmişti. Kaya'nın yeterlilik lisansı olmayan şirketi için bakanlıktan ihale almak adına işadamları ve bürokratlarla pazarlık yaptığı öne sürülmüştü. Kaya'nın, Elektrik üretim A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Servet Üst'le ihaleye girecek firmaların konuştuğu kaydedilmişti. Gözaltına alınan işadamları arasında, AKP'li Nezir Nasıroğlu'nun amcasının oğlu Muzaffer Nasıroğlu da vardı.