AKP'liler THY için kapıştı

Türk Hava Yolları'nın (THY) ihalelerinin, aralarında bürokratlar ve milletvekillerinin de bulunduğu 40 kişiye elektronik postayla bildirilmesi, TBMM KİT Komisyonu'nun AKP'li üyeleri arasında tartışma konusu oldu.

ANKARA - Türk Hava Yolları'nın (THY) ihalelerinin, aralarında bürokratlar ve milletvekillerinin de bulunduğu 40 kişiye elektronik postayla bildirilmesi, TBMM KİT Komisyonu'nun AKP'li üyeleri arasında tartışma konusu oldu.
THY'nin 2002-2003 hesaplarının denetimi sırasında AKP'li Hamza Albayrak söz alarak, THY'nin 19 Nisan-25 Mayıs 2004 arasında düzenlediği ihalelerin tarihleri, konuları ve ihaleyi açan birimleri gösteren listenin, yönetim kurulu başkanvekili Hamdi Topçu tarafından elektronik posta yoluyla ihaleyle ilgisi olmayan kişilere gönderildiğini söyledi. İsimler arasında Veysel Eroğlu (DSİ Genel Müdürü), Cahit Paksoy (Avea Genel Müdürü), Doç. Dr. Fatih Peker, Dr. Fatih Saraçoğlu ve Mustafa Karaalioğlu'nun da (Yeni Şafak Ankara Temsilcisi) bulunduğunu söyleyen Albayrak özellikle bürokratlar veya yakınlarının, bu tarihler arasındaki ihalelere katılıp katılmadığını sordu.
Albayrak'ın konuşmasına AKP'li diğer üyelerin müdahalesi sert tartışmalara neden oldu. Komisyon Başkanı Nurettin Canikli, soruları yanıtlamak üzere THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin'e söz verirken, "Öncelikle bu bilgi kamuya açık mı, herkesin ulaşabileceği bir bilgi mi" diye sorunca, AKP'li Zeynep Tekin Börü, "Sayın Başkan, doğrudan ihalenin nasıl yapıldığını sorun, bilginin kamuya açık olup olmadığını karıştırmayın. Bu mail, 'tanıdığınız varsa haber verin, gelsin ihaleye girsin' demektir' dedi.
Karlıtekin, ise listede başka isimler de bulunduğunu belirterek, "Listeleri herkese gönderiyoruz. Yanlış bir uygulama yok. Bu konuda Topçu'yu görevlendirdik. İhalelerimiz herkese duyurulur. İlan edilir. Bunu varsa bir ihale mafyası, kafasını kırmak için yapıyoruz" dedi. Konuyla ilgili olarak tahkikat yapılmasına ilişkin önerge AKP'lilerin çoğunluğunun oylarıyla reddedildi.