AKP'nin iş dünyasıyla arası açıldı

Financial Times (FT) gazetesi, Türkiye'de İstanbul merkezli iş dünyasının önde gelen elit isimleriyle Ankara merkezli AKP hükümetinin arasının açıldığını yazdı.

İSTANBUL - Financial Times (FT) gazetesi, Türkiye'de İstanbul merkezli iş dünyasının önde gelen elit isimleriyle Ankara merkezli AKP hükümetinin arasının açıldığını yazdı.
Gazetenin Ankara muhabiri Vincent Boland imzasını taşıyan haber-yorumda, TÜSİAD tarafından temsil edilen iş dünyası ile AKP hükümetinin arasını açan son olayın, Merkez Bankası başkanlığı seçimi olduğu ve TÜSİAD'ın eski başkan Süreyya Serdengeçti'yi seçtirmek için yaptığı lobinin başarılı olamadığı belirtildi.
'Elleri boş döndüler'
Bir işadamı heyetinin Serdengeçti'nin yeniden atanmasını sağlamak için gittiği Ankara'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve diğer siyasilerle görüştüğü belirtilen yazıda "Bu temasta, enflasyonla beş yıl başarıyla mücadele veren Serdengeçti'nin yeniden bu göreve getirilmeyeceğini anladılar. Ankara'dan elleri boş ve hayal kırıklığına uğramış şekilde döndüler" denildi.
Mustafa Koç'un verdiği bir mülakatta, Ankara gezisi hakkında "Bana büyük saygı gösterdiler. Ancak orada (hükümet üzerinde) bir nüfuzumun olmadığını fark ettim" dediği aktarılan yazıda, 'Olaylar gösteriyor ki üç yıl süren zorlu birlikteliğin ardından, Türkiye'nin İstanbul merkezli laik ve serbest ekonomiden yana iş dünyasının Ankara'daki toplumsal anlamda muhafazakâr ve İslami köklere sahip hükümete karşı sabrı tükendi' denildi.
Merkez süreci anlatıldı
Yazıda, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Erol Sabancı'nın da gelişmeleri değerlendirirken, "Bir hata yapıldı, hükümet yeni bir Merkez Bankası başkanına ihtiyaç duydu, buna saygı göstermek zorundayız. Ancak olayın ele alınışı kötüydü ve İstanbul'daki iş çevreleri ve dış dünyada hoş karşılanmadı" dediği bildirildi.
Yeni başkan Durmuş Yılmaz'ın da Merkez Bankası emektarlarından biri olduğu ifade edilen yazıda hükümetin bu atamayı gerçekleştirmeden önce göreve faizsiz bankacılık yapan bir İslami bankanın genel müdürünü aday gösterdiği ifade edildi.
Financial Times'a göre hükümetin Merkez Bankası Başkanlığı'na atama sürecini yönetim şekli ve yaptığı atamanın en önemli sonucu iş dünyasıyla yollarının ayrılması. Yazıda 'Bu, Türkiye'nin enerjik ve liberal iş dünyasının merkezi İstanbul ile partizanlığın ve ideolojinin sınır tanımadığı Ankara arasındaki görüş farklılığını gösteriyor' yorumları yer aldı.
Ankara-İstanbul rekabeti
Bu arada Ankara ve Istanbul'un birbirinden uçakla sadece 45 dakika uzakta olmasına karşın, iki kent arasındaki uçurumun modern Türkiye'nin şaşırtıcı yönlerinden biri olduğunu kaydeden FT, "Her iki kent de kendi çapında bir güç merkezi ve aralarında sürekli bir rekabet olmuştur. İstanbul liberal ve enerjik iş dünyasının başkenti, Ankara ise siyasi başkent" ifadesini kullandı.
Gazete, Marmara Üniversitesi öğretim üyelerinden Profesör Erhan Aslanoğlu'nun Ankara'daki politikacılarla İstanbul'daki iş çevreleri arasında bundan önceki hükümetler döneminde de gerginliklerin yaşandığını ancak öncekilerin daha çok teknik konulardan kaynaklandığını, bu kez gerginliğin ideolojik olduğunu söylediğini aktardı.
İngiliz gazetesi, bununla birlikte bazı uzmanların da iş dünyası ile hükümet arasındaki ayrılığın büyütülecek bir yanı olmadığını söylediklerini de aktardı.
Gazeteye açıklamada bulunan İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, "Bu, iş dünyası ile siyasetçiler arasındaki sevgi-nefret ilişkisinde ibrenin basitçe diğer tarafa kaymasıdır" derken, 1980'lerde liberal ekonomik politikalarıyla tanınan ancak kişisel yaşamında muhafazakâr olan eski Başbakan Turgut Özal'ın da, "Aynen Erdoğan'ın yapmaya çalıştığı gibi yönetime kendi kafasından insanları yerleştirdiğine" dikkati çekti. FT, Özince'nin "Bu zaman zaman gelen ve geçen bir dalga gibidir" dediğini aktardı.
IMF uyardı, işler zorlaşıyor
Financial Times, aynı sayfada yayımladığı Ankara mahreçli haberinde ise IMF'in cari açıkların dizginlenmesi için daha dikkatli bir para politikası uygulanması uyarısında bulunduğuna işaret etti. IMF'in bu uyarılarının son üç yılda ekonomik ve siyasi istikrarın bozulmaya başladığı Türkiye'de hükümetin işini daha da zorlaştıracağını öne süren FT, hükümetin güvenlik konularını ele alış biçimiyle ilgili eleştirilere hedef olduğu, enflasyonun yeniden yükselme eğilimi göstermeye başladığı, son haftalarda politik atmosferde siyasi bir kutuplaşmanın ortaya çıktığını yazdı.
Türkiye ile AB arasında yapılan müzakerelerin Kıbrıs meselesi çerçevesinde tıkanmasına ve Türkiye'de uygulanan reform programının da hızını yitirdiğine ilişkin kaygılar yaşandığını yazan gazete, hükümetin bu iddiaları kesinlikle reddettiğini bildirdi.