AKP'ye bürokrat direnişi

AKP, iktidarda henüz üç yılını doldurmazken, kendi atadığı bürokratlarla başı derde girdi. Erdemir ve İsdemir Genel Müdürlerinden önce de TRT, Tüpraş, EÜAŞ, Botaş, Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu...
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - AKP, iktidarda henüz üç yılını doldurmazken, kendi atadığı bürokratlarla başı derde girdi. Erdemir ve İsdemir Genel Müdürlerinden önce de TRT, Tüpraş, EÜAŞ, Botaş, Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu, Halkbank, Vakıfbank, THY gibi çok sayıda kuruluşun yönetimine AKP iktidarınca atanan bürokratlar da ya istifa etti, ya görevden alındılar.
Erdemir'in blok olarak yabancılara satışına karşı çıktıkları için Erdemir Genel Müdürü Kerim Dervişoğlu ve İsdemir Genel Müdürü Atamer Giyici'nin geçen hafta istifa etmesi, gündeme damgasını vurdu. AKP tarafından atandıkları görevlerinden istifa eden Dervişoğlu ve Giyici hükümetin Erdemir'i yabancılara satma politikasını eleştirirken, Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener de özelleştirme kapsamındaki kuruluşların başına getirilen yöneticilerin görevinin, özelleştirme politikalarını belirlemek değil, özel sektöre devredilinceye kadar o kuruluşu yönetmek olduğunu belirterek, tepkisini ortaya koydu.
THY'de sorun çıktı
AKP tarafından atanıp da AKP ile ters düşen ilk bürokratlar Dervişoğlu ve Giyici değil. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü olan ve AKP iktidara gelir gelmez THY Genel Müdürlüğüne atanan Abdurrahman Gündoğdu, Candan Karlıtekin'in THY Yönetim Kurulu Başkanlığı'na atanmasından sonra yönetim Kurulu ile anlaşmazlığa düştü. Gündoğdu bu yılın başlarında görevinden istifa etti. Gündoğdu'nun yerine yine kendisi gibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi kökenli olan, Temel Kotil getirildi.
AKP'nin yoğun eleştirileri göze alarak Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu Başkanlığı'na atadığı Zeki Sayın ise, hiç haber verilmeden bu görevinden alındı. Görevini iki yıl sürdüren Zeki Sayın, Ziraat Bankası ve Halk Bankası'nın nisan ayında yapılan genel kurul toplantılarında aday gösterilmeyerek, sessiz bir şekilde görevinden uzaklaştırıldı. Sayın halen bu iki bankaya ait küçük çaplı bazı iştiraklerin yönetim kurullarındaki görevini ise sürdürüyor.
Tevfik Bilgin'in Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanlığı'na atanmasıyla, Bilgin'den boşalan Halkbank Genel Müdürlüğü'ne AKP iktidarı döneminde atanan Hasan Cebeci de, bazı AKP milletvekilleri tarafından yöneltilen suçlamaların hedefi olunca son genel kurulda yerini Hüseyin Aydın'a bıraktı. Cebeci pasif görev olan yönetim kurulu başkanlığına kaydırıldı.
Bankacılar ayrıldı
AKP'yi iktidara taşıyan 3 Kasım 2002 seçimlerinde bu partiden Afyon Milletvekili aday adayı olan ancak aday gösterilmeyen Ahmet Kacar, Afyon il örgütünün yoğun baskısı üzerine Vakıfbank Genel Müdürlüğü'ne atanmış olmasına karşın, iki yıl içerisinde yıpranarak görevden alındı. Kacar'ın görevden alınmasında, Adalet Bakanlığı'na bağlı adalet teşkilatındaki emanet paraların hangi bankaya yatacağı etkili oldu.
AKP'nin göreve getirdiği bürokratlardan Botaş Genel Müdürü Mehmet Takiyüddin Bilgiç EPDK ile anlaşamadığını ileri sürerek temmuz ayında görevinden istifa etti. Bilgiç'in asıl istifa nedeninin ise, Botaş ihalelerinde bazı AKP milletvekillerine ve yakınlarına ait şirketlerin kayırıldığı iddialarının etkili olduğu ileri sürüldü.
Hükümetin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile çatışmayı göze aldığı bürokratlardan Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) Genel Müdürvekili Önder Piyade ile yardımcısı Servet Üst ise ikinci beyaz enerji operasyonu nedeniyle hükümetin sıkıntılı anlar yaşamasına neden oldu. Piyade ve Üst, devam eden davalar sonuçlanıncaya kadar geçici olarak görevlerinden uzaklaştırıldılar.
AKP'den Kırıkkale Belediye Başkanlığın'a aday olan Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kemal Albayrak ise Gebze'deki trilyonluk akaryakıt kaçakçılığı davasıyla bağlantılı olarak görevinden alındı. Aynı soruşturma çerçevesinde Gümrük Müsteşar Yardımcısı Hüseyin Güler ile Gümrükler Genel Müdürü Sezai Uçarmak, görevden uzaklaştırıldı.
Gümrük Müsteşarvekili Tuna Turagay ise bağlı bulunduğu Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen ile anlaşmazlığa düşünce geçtiğimiz günlerde vekâleti elinden alındı.
AKP Milletvekili Halide İncekara'nın kayınbiraderi olan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Kurulu üyesi Hasan İncekara ise Sivas Demir Çelik'in Erol Evcil'in arkasında olduğu bir şirkete satışında aktif rol aldığı iddiaları üzerine istifa ettirildi.
Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener'in özelleştirmeden sorumlu olduğu dönemde göreve getirilen Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Kenan Işık da, Şener'in özelleştirmeyi Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a devretmesi üzerine görevinden alındı.
Gidişi tartışmalı oldu
Cumhurbaşkanı Sezer'in direnmesine rağmen hükümetin TRT Genel Müdürlüğü'ne getirdiği Şenol Demiröz'ün görevi bırakarak emekliye ayrılması da tartışmalı oldu. Hükümet ile bir süre ters düşen Demiröz, hakkındaki çeşitli iddialar nedeniyle soruşturma açılınca, geçtiğimiz günlerde emekliliğe ayrılarak görevini bıraktı.
AKP hükümetinin BDDK Başkanlığı'na getirdiği Tevfik Bilgin de IMF ile ilişkiler ve TBMM'de temmuz ayında çıkarılan yeni Bankacılık Kanunu'nun hazırlık sürecinde yaşanan tartışmalar nedeniyle Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener ile ters düştü. Şener, Bilgin'in görev süresi dolduğunda tekrar atanmasını engellemek üzere Bankacılık Kanunu'na geçici madde ekledi. Ancak, Bilgin'in Başbakan Erdoğan ile görüşmesinin ardından bu konuda geri adım atılarak tartışma bitirildi.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın halasının oğlu TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ise hızlı tren faciası nedeniyle görevden ayrıldıktan sonra, mahkeme kararıyla görevine döndü.
Bakanlarla da başı dertte
AKP'nin başı sadece bürokratlarıyla değil, atadığı bazı bakanlarla da derde girdi. Milli Eğitim Bakanlığı ve Kültür-Turizm Bakanlığı görevlerini yürüten Erkan Mumcu, hem bakanlıktan, hem de AKP'den istifa ederek ANAP'ın başında hükümete yönelik en etkili muhalefeti üstlenirken, Abdullah Gül kabinesinde Başbakan Yardımcısı olan Ertuğrul Yalçınbayır da bu görevden ayrıldıktan sonra parti içinde hükümeti en sert eleştiren milletvekilleri arasına girdi. Türkiye Büyük Millet Meclisi kürsüsünde iken görevden alınması kamuoyunda tartışma yaratan Tarım Bakanı Sami Güçlü, rahatsızlığını çeşitli platformlarda dile getirmekten kaçınmazken,
Devlet Bakanı Güldal Akşit ve Bayındırlık Bakanı Zeki Ergezen de görevlerinden alındıktan sonra kırgın milletvekilleri arasına girdiler.