AKP'ye sonbahar uyarısı

Sendikalar ve hükümet arasında yarın başlayacak toplugörüşmeler öncesinde memurlar, 'Olmazsa olmaz' koşullarını ortaya koydu ve isteklerinin yerine getirilmemesi durumunda sonbaharı meydanlarda geçirecekleri uyarısında bulundu.

ANKARA - Sendikalar ve hükümet arasında yarın başlayacak toplugörüşmeler öncesinde memurlar, 'Olmazsa olmaz' koşullarını ortaya koydu ve isteklerinin yerine getirilmemesi durumunda sonbaharı meydanlarda geçirecekleri uyarısında bulundu.
Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu birlikte basın toplantısı düzenleyerek ortak taleplerini 'Toplusözleşmeli, grevli sendika hakkı ve en düşük memura 880 milyon lira (880 YTL) maaş' olarak açıkladı. Enflasyon rakamlarının gerçekçi olmadığını, bu nedenle geçmiş yıllardan doğan hak kayıplarının söz konusu olduğunu vurgulayan Kamu-Sen Başkanı Akyıldız, kamuda ücretler arasında da adaletsizlik bulunduğunu, 'eşit işe eşit ücret' uygulaması gerektiğini belirtti.
Akyıldız, kamu çalışanlarının insanca, huzur ve refah içinde yaşamalarını istediklerini belirterek, en düşük memur maaşının belirlenmesinde asgari geçim sınırının dikkate alınmasını istediklerini, bunun temmuz rakamlarına göre 880 YTL olduğunu söyledi.
Diğer konfederasyonların ise yıl sonu itibarıyla hesaplama yaptıkları için bu rakamı 950 YTL olarak açıkladıklarını kaydeden Akyıldız, bu konuda aralarında bir görüş ayrılığı bulunmadığını sözlerine ekledi. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu da kamuda ücret adaletsizliğinin giderilmesi gerektiğini kaydetti.
'Adil ücret istiyoruz'
Akyıldız, "Bıçak kemiğe dayandı. Adil ücret sisteminin gerçekleştirilmesini istiyoruz. Hükümet tepkimizi ölçmek niyetinde olmamalı çünkü bunun faturası ağırdır" dedi. KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul ise, ayrı bir basın toplantısıyla taleplerini dile getirdi. En düşük memur maaşının 950 YTL olması gerektiğini belirten Tombul, "Bu, 400 YTL seyyanen zam demektir. Talebimiz yerine getirilmezse sonbaharda sokaklar ısınır" diye konuştu.