Aksa ihalede YTL kargaşası

Otluca Hidrolik Santralı üretim lisansı ihalesinde en yüksek teklifi 7 trilyon 260 milyon YTL (5 trilyon 248 milyar 752 milyon dolar) ile yanlışlıkla Aksa Enerji Üretim verdi.

ANKARA - Otluca Hidrolik Santralı üretim lisansı ihalesinde en yüksek teklifi 7 trilyon 260 milyon YTL (5 trilyon 248 milyar 752 milyon dolar) ile yanlışlıkla Aksa Enerji Üretim verdi. Yazılı teklifine TL yerine YTL yazan Aksa Enerji, Türkiye tarihinin en büyük ihalesine imza atmış oldu.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), yıllık 140 ile 198 milyon kilovatsaat (kWh) civarında elektrik enerjisi üretmesi planlanan Otluca Hidrolik Santrali üretim lisansı için açılan ihalede, teklif veren firmaların tekliflerini açtı.
İhaleye katılan firmalardan Altek Alarko Elektrik Sant. Tes. İşl.ve Tic. A.Ş. 2 milyon 76 bin YTL, Beyobası Enerji Üretim A.Ş. 5 milyon 100 bin YTL, Özgür Elektrik Üretim A.Ş. 550 bin YTL, Ser Enerji Üretim ve Tic. A.Ş. de 100 bin YTL teklif verdi. Aksa Enerji Üretim A.Ş'nin teklif dosyasından ise rakamla 7 milyon 260 bin YTL, yazı ile 7 trilyon 260 milyon YTL'lik teklif çıktı. İhale Komisyonu Başkanı Murat Erenel, Aksa'nın teklifinde maddi bir hata bulunduğunu, ihaleye katılan diğer firmalara bu maddi hatayı kabul edip etmeyeceklerini sordu. İhale katılan firmalardan Beyobası temsilcisi Ömer Bağcı maddi hatayı kabul etmeyeceklerini söyledi. Erenel, yazılı teklifin yani Aksa Enerji'nin 7 trilyon 260 milyon YTL'lik teklifinin esas alınacağını belirten Erenel, ihalenin de teknik olarak tamamlandığını, kararın daha sonra açıklanacağını belirtti.