Aksa'nın gözü uzay sanayisinde

Akkök şirketler grubuna bağlı Aksa Akrilik Genel Müdürü Mustafa Yılmaz, uzay sanayisine girmek istediklerini söyledi. Yılmaz, tekstil dışında müşteri portföyü oluşturmak amacıyla...

İSTANBUL - Akkök şirketler grubuna bağlı Aksa Akrilik Genel Müdürü Mustafa Yılmaz, uzay sanayisine girmek istediklerini söyledi. Yılmaz, tekstil dışında müşteri portföyü oluşturmak amacıyla özellikle uzay ve havacılık sanayisinde kullanılan bir madde olan karbon elyaf deneme üretimi için 12 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını açıkladı.
Karbon elyafın uzay sanayisi dışında uçak yapımı, spor malzemeleri ve köprü yapımı gibi alanlarda da kullanıldığını belirten Yılmaz, "Kasım 2007'de tamamlanacak yıllık 42 ton kapasiteli pilot tesis için 12 milyon dolar bütçe ayırdık. Yıllık 1.500-3.000 ton kapasiteli karbon elyaf tesisi içinse piyasa araştırması yapıyoruz" dedi.
Konuyla ilgili düzenlenen toplantıda konuşan Yılmaz, ayrıca şirketin enerji maliyetlerini yüzde 40 azaltacak ve kendi elektriğini üreteceği bir enerji tesisi kurmak için fizibilite çalışmalarına başladıklarını belirtti.
Yılmaz, bu yatırımla enerji maliyetlerini en önemli rakiplerden olan Çin'in de altına çekeceklerini aktardı. Piyasadan gelen talebe bağlı olarak 290 bin ton olan elyaf kapasitesinin 2010 yılına kadar 320 bin tona çıkarılabilmesi için 28 milyon dolar yatırım yapacaklarını anlatan Yılmaz, böylece dünya pazarında daha rahat rekabet edeceklerini vurguladı.
'Hedefimiz Çin'de Japonları geçmek'
Oyuncakta kullanılan özel bir elyaf da ürettiklerini söyleyen Yılmaz, şöyle devam etti: "Bu elyafla oyuncak pazarının devi olan Çin'i hedef aldık. Çin'de Japon elyaf üreticilerinin pazar payını ele geçirmeye çalışıyoruz."