Aksaray'dan Paris'e Mithat

Aksaraylı Mithat Gürsoy'un 70 yıl önce kurduğu Mithat Giyim, erkeklerden sonra dünya kadınlarını da giydiriyor.
Erkek giyiminde Mithat Selection ve Mithat New Line markalarıyla faaliyet gösteren kuruluş kadınlar için Mith@İstanbul markasını yarattı.
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - Aksaraylı Mithat Gürsoy'un 70 yıl önce kurduğu Mithat Giyim, erkeklerden sonra dünya kadınlarını da giydiriyor.
Erkek giyiminde Mithat Selection ve Mithat New Line markalarıyla faaliyet gösteren kuruluş kadınlar için Mith@İstanbul markasını yarattı. Mith@İstanbul'un sadece ihraç edildiğini söyleyen Mithat Giyim Sanayi Yönetim Kurulu Üyesi Fahir Gürsoy, "Mith@İstanbul markasıyla sezonda 10 bin adetlik üretim yapıyoruz. Ürünlerimiz Londra, Paris, New York ve Moskova'da satılıyor. Mith@İstanbul markası yurtdışında belli bir olgunluğa ulaştığında iç piyasada da satmaya başlayacağız. Ancak bu 2008 yılını bulur" dedi.
Yedi mağazası var
Erkek giyiminde faaliyet gösteren kuruluşların bir süre sonra kadın giyimine girmesinin şart olduğunu söyleyen Fahir Gürsoy, "Kadınlar tüm dünyada çok büyük bir alıcı. Giyim harcaması yüksek olan bu grubun ihtiyaçları da çok değişken. O nedenle kadın giyim pazarı hem zor hem de iyi bir pazar" diye konuştu. Mithat Giyim'in lokomotif markası Mithat Selection, yüksek gelir grubuna hitap eden tasarıma önem veren ısmarlama giyim konusunda da hizmet sunan bir marka. Mithat Selection markası altında bir erkeğin ihtiyaç duyabileceği her şey var.
Mithat Selection'ın şu anda dört tanesi İstanbul'da diğerleri Antalya, Bursa ve Ankara'da olmak üzere toplam yedi mağazası bulunuyor. Fahir Gürsoy hedef kitlelerine uygun yer buldukça Mithat Selection mağazalarının sayısını artıracaklarını açıkladı.
Bu üç marka altında yaptıkları satıştan bu yıl 85 milyon dolarlık ciro beklediklerini ifade eden Gürsoy, toplam satışların içerisinde ihracatın 75 milyon dolarla büyük bir yer tuttuğunu ağırlıklı olarak ABD ve Avrupa ülkelerine satış yaptıklarını anlattı. 1937'de kurulan Mithat Giyim'de şu anda ikinci kuşak işbaşında. Ama üçüncü kuşak da yavaş yavaş şirkette görev almaya başladı. "Mithat Giyim'in kurucusu olan babam bize çok iyi bir eğitim verdi ve kişisel becerilerimize göre bizi işe yönlerdi" diyen Gürsoy şunları söyledi:
"Biz üç kardeş ilkokuldan itibaren hep Mithat Giyim'de çalıştık. Avusturya Lisesi'nden mezun olduktan sonra üçümüz de üniversite eğitimi aldık. Bugün ağabeğim Tahir Gürsoy ihracatın, erkek kardeşim Sahir Gürsoy üretimin başına geçti. Ben de ağırlık olarak iç piyasa ve finanstan sorumluyum. Bundan sonraki hedefimiz üçüncü nesli yetiştirmek. Hem kendi çocuklarım hem de kardeşlerimin çocuklarına çok iyi bir eğitim vermeye çalıştık. Hepsi yurtdışında eğitim aldılar. Şu anda üçüncü kuşağı Başak ve Kerem Gürsoy temsil ediyor. Okulunu bitiren şirkette çalışmaya başlayacak."
Amaç operayı sevdirmek
İşin yanı sıra kuruluş olarak sosyal çalışmalara da önem verdiklerini belirten Gürsoy, "Babamız kendi okuyamadığı için eğitime çok önem verirdi. Babam ve annem adına Aksaray'da Fatma-Mithat Gürsoy İlköğretim Okulu'nu yaptırdık. Bunun dışında kültür hayatına katkıda bulunmak amacıyla yayımladığımız üç kitabımız bulunuyor. İlki Cumhuriyet tarihi ile Türk konfeksiyon tarihinin gelişimini aynı paralelde irdeleyerek oluşturulan 'Mithat', ikincisi ise 'Erkek Giyiminin Görsel Dili: Kravat'.
Son kitabımızsa yönetim kurulu başkanımız Tahir Gürsoy tarafından kaleme alınan 'Dünden Bugüne Giyim Kültürü ve Moda'. Bunun dışında 10 yıldan bu yana halka açık olarak Mithat Selection Opera Geceleri düzenliyoruz. Amacımız opera sanatını sevdirmek ve opera alanında eğitim gören genç öğrencileri desteklemek. Tamamı Devlet Konservatuvarı öğrencilerinden oluşan orkestramız İstanbul'da Erenköy ve Nişantaşı mağazalarıyla Ankara ve Antalya mağazalarının önünde halka ücretsiz konser veriyor. Konserler haziranda başlıyor eylülde sona eriyor" diyerek sözlerini tamamladı.