Aksoy: Dağıtımcılara af gündemimizde yok

TBMM Sanayi, Ticaret ve Enerji Komisyonu Başkanı Soner Aksoy, EPDK'nın 1.6 milyar YTL ceza alan akaryakıt dağıtım şirketlerine affın gündemde olmadığını söyledi.

ANKARA - TBMM Sanayi, Ticaret ve Enerji Komisyonu Başkanı Soner Aksoy, EPDK'nın 1.6 milyar YTL ceza alan akaryakıt dağıtım şirketlerine affın gündemde olmadığını söyledi. Aksoy, "Münferit yasayla af çıkarmak için 330 oy gerekir. Bu da çıkmaz. Maliye Bakanlığı'nın gelirlerinden vazgeçtiğine dair bir yasa çıkarılıp, buna ek yapılabilir. Bu, yaz başında denendi. Ama rağbet görmedi" dedi. Aksoy, soruşturma sürecinde özellikle küçük bayiler için af düşüncesinin dolaştığını ifade etti. 57 bin YTL ceza kesilen kaçak bayilerin tüm varlığının bile bu kadar etmeyecek olması nedeniyle mağdur olduklarını belirten Aksoy, lisanssız bayilere toplam 150 milyon YTL ceza kesildiğini söyledi.
'Bayilerin cezası azaltılınca odayı terk ettiler'
Bu bayilere yakıt veren dağıtım şirketlerinin de aynı suçu işlemiş olduğunu vurgulayan Aksoy, şöyle konuştu:
"Komisyonda rakamları tespit ederken kendileri vardı. Bütün baba şirketlerin genel müdürleri. Hatta biz bayiler için rakamların bir kısmını düşürdüğümüzde büyük bir dağıtım şirketinin genel müdürü sinirlenip odayı terk etmişti. 'Niye indiriyorsunuz' diye kızmıştı."