Aksoy'a 12 yıl hapis isteniyor

TMSF'ye devredilen İktisat Bankası'nı 493 milyon dolar zarara uğrattıkları iddiasıyla bankanın eski sahibi Erol Aksoy ve bankanın yönetim kurulu üyelerinden eşi İnci Aksoy'un da aralarında bulunduğu...

İSTANBUL - TMSF'ye devredilen İktisat Bankası'nı 493 milyon dolar zarara uğrattıkları iddiasıyla bankanın eski sahibi Erol Aksoy ve bankanın yönetim kurulu üyelerinden eşi İnci Aksoy'un da aralarında bulunduğu 11 kişinin yargılanmasına İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.
Duruşmada İktisat Bankası'nı zarara uğratmak iddiasıyla açılan 4 ayrı davanın ana davayla birleştirilmesine karar verildi. Yasa gereği aylık geliri de sorulan Aksoy, şu an bir geliri olmadığını, çünkü TMSF tarafından tedbirli olduğunu kaydetti. Trade Deposit Bankası ile İktisat Bankası'nın birleştirilmesi sonucu ortaya çıkan 493 milyon dolarlık zararla ilgili olarak ifade veren Aksoy, üzerine atılan suçu kesinlikle işlemediğini, iddianın ise sipariş üzerine murakıplar tarafından hazırlandığını kaydetti. Erol Aksoy, davanın açılmasına neden olan bu raporların çelişkili ve hatalı olduğunu belirterek"Zamanın BDDK Başkanı Zekeriya Temizel'in talimatlarını uyguladım. Suç işlemedim' dedi. İddianamede, sanıkların Bankalar Kanunu'nun 22/2, 22/3 ve 22/6 maddelerine aykırı davrandığı gerekçesiyle, 12 yıla kadar hapis ve ortaya çıkan zararın giderilmesi talep ediliyor.
Korkmaz Yiğit'e zamanaşımı
Öte yandan Beyoğlu 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 'emniyeti suiistimal' suçundan daha önce verdiği erteleme kararını 'hükmün nitelikli dolandırıcılık suçundan kurulması gerektiği' görüşüyle Yargıtay'ın bozması üzerine yeniden yargıladığı 39 sanıktan Bankekspres'in eski sahibi Korkmaz Yiğit'in de aralarında bulunduğu 9'u hakkındaki davayı zamanaşımından ortadan kaldırdı. Mahkeme davanın 29 sanığı yönünden de daha önceki erteleme kararında direndi.