Aksu: Güvenlik kaygısı yatırımı engellemesin

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Doğan Yayın Holding'in (DYH) Diyarbakır'da gerçekleştirdiği 'Marka Güçtür' ana temalı Anadolu'daki Avrupa Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, GAP'ın ve Diyarbakır Surları'nın iyi birer marka olduğunu belirtti.

DİYARBAKIR - İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Doğan Yayın Holding'in (DYH) Diyarbakır'da gerçekleştirdiği 'Marka Güçtür' ana temalı Anadolu'daki Avrupa Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, GAP'ın ve Diyarbakır Surları'nın iyi birer marka olduğunu belirtti. Hiç kimsenin güvenlik nedeniyle yatırım yapma isteğinden geri durmamasını isteyen Bakan Aksu, "Kalkınmış, refah seviyesi yükselmiş, çalışmak isteyen herkesin iş bulabildiği bir Diyarbakır, bir Türkiye şahsen benim rüyamdır" diye konuştu. Herkesi hoşgörülü olmaya da davet eden Abdülkadir Aksu, şunları söyledi:
"Teröre pirim ve cesaret verecek her davranış, milli birlik ve beraberliğimize, ülkemizin kalkınmasına ve aydınlık geleceğimize vurulan en büyük darbedir. Birbirimize hoşgörülü, sevgi dolu, saygı dolu bir muhabbet beslemeliyiz. Bu birliktelik ve uzlaşmadan aldığımız güçle, ülkemizi gelişmişliğin zirvesine taşıyacağız."
Toplantıda konuşan DYH Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ ise İkinci Dünya Savaşı'ndan beri Türkiye'nin ilk defa üst üste dördüncü yılına büyüme ile girdiğini hatırlatarak "Geleceğimize biraz daha güvenli bakıyoruz. Belki sokağa henüz yansımadı ama çok kısa sürede bu gelişme sokağa da yansıyacak" ifadesini kullandı.
'Türkiye marka'
Yalçındağ, Türkiye'nin dünyada marka olmaya başladığını vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü: "Önemli bir bankacı bana, 'Dört ülkeye bakıyoruz. Bunlar Çin, Hindistan, Rusya ve Türkiye' dedi. Brezilya'yı da buna kattılar. Türkiye, sadece bu yaptıklarıyla bile dünyada farklı bir marka, farklı bir algılamaya gelmeye başladı. 5 yıl önce yurtdışına çıktığımızda, Türkiye denildiğinde nasıl bakıyorlardı, şimdi nasıl bakıyorlar görüyorsunuz. Anadolu ve Güneydoğu Avrupalılaşmış."
Mehmet Ali Yalçındağ, konuşmasında toplantıya katılanları Diyarbakırspor için de kutladı.