Al Sanea dünyayı krizle tehdit etti

İSTANBUL - Saad Grubu’nun patronu Al Sanea, 10 milyar dolarlık zimmet davasında aleyhine karar çıkarsa dünyaya yeni finans şoku yaşatacağını söyledi.
Kayınpederi tarafından zimmetine 10 milyar dolar geçirmekle suçlanan Suudi Arabistanlı Saad Grubu’nun sahibi Maan Al Sanea, kararın aleyhine olması durumunda dünyayı yeni finans şokları yaratacak dalgalar göndermekle tehdit etti. Suudi Arabistan merkezli Ahmed Hamad Al Gosaibi & Brothers Holding (AHAB), zimmetine 10 milyar dolar para geçirdiği iddiası ile Suudi milyarder Maan Al Sanea’yı New York Yüksek Mahkemesi’nde dava etmişti. Mahkemenin kararını bu hafta açıklaması bekleniyor. Davacı Ahmed Hamad Al Gosaibi, Maan Al Sanea’nın hem ortağı hem de kayınpederi. 

HSBC’nin yüzde 2.9 ortağı
HSBC’nin yüzde 2.9, Berkeley Grubu’nun ise yüzde 2 hissesine sahip olan inşaat, gayrimenkul ve mühendislik şirketleri bulunan Saad Grubu’nun toplam varlığının 30 milyor dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Suudi Arabistan’ın ileri gelen ailelerinden Saad ve Al Gosaibi aileleri zimmet davasının yanısıra uluslararası şirketlerle de mahkemelik. Alman Commerzbank, British Arab Commercial Bank, Arab Banking Corporation ve Mashreqbank, değişik miktarlardaki alacaklarına karşın iki Suudi ailenin şirketlerini mahkemeye verdi. (Radikal)