Alanya Arapları, Didim İranlıları bekliyor

Alanya Arapları, Didim İranlıları bekliyor
Alanya Arapları, Didim İranlıları bekliyor
Yabancılara konut satışında mütekabiliyet şartını kaldıran düzenlemenin TBMM'de kabul edilmesi turizm kentlerinde hareketlilik yarattı

ANKARA - Yabancılara konut satışında mütekabiliyet (karşılıklılık) şartını kaldıran düzenlemenin TBMM'de kabul edilmesi, yabancıların yoğun olarak ilgi gösterdiği Alanya, Didim, Fethiye ve Kuşadası gibi turizm kentlerinde hareketlilik yaratırken, buralarda konuttaki talep artışının fiyatlara da yansıması bekleniyor.

Gayrimenkul sektörünün uzun süredir beklediği yabancılara mülk satışında mütekabiliyet koşulunu kaldıran yasa tasarısının perşembe günü TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaşmasıyla, yabancıların Türkiye 'de gayrimenkul edinmesinde kolaylar sağlandı.
Mütekabiliyet şartından önce arasında Libya, Suriye, Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin yanı sıra Türk Cumhuriyetlerinin de olduğu 42 ülke vatandaşının mülk edinemediği Türkiye'de, yeni yasayla hangi ülke vatandaşlarında mütekabiliyet koşulunun aranmayacağını Bakanlar Kurulu belirleyecek.


-“Satılanlar limitin 10'da 1'i bile değil”

Alanya Emlak Komisyoncuları Derneği Başkanı Kerim Balıktay, Türkiye'de yabancıların en fazla gayrimenkul talebinin olduğu kentin Alanya olduğunu belirterek, Alanya'da aralarında Alman, İngiliz, Japon ve Rusların da olduğu 47 ayrı ülkenin vatandaşlarının yaşadığını söyledi.

Mütekabiliyet şartının kaldırılmasıyla Alanya'nın cazibesinin daha da artacağını dile getiren Balıktay, “Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi Arap ülkelerinde birçok yatırımcı bu yasayı bekliyordu. Bu yatırımcılardan bazıları zaten yasa, tasarı aşamasındayken bağlantılarını yapmaya başladı. Şimdi artık alımlar başlayacak. Alanya'da 20 bine yakın konut stokumuz var. Öncelikle bu stokun erimeye başlaması yeni konutların yapımının da önünü açacak. 200'den fazla alanı etkileyen inşaat sektöründeki hareketlilik hem ekonomiye hem de istihdama büyük faydalar sağlayacak” diye konuştu.

Alanya'da gayrimenkul satışının da artık turizmin bir parçası olduğunu ifade eden Balıktay, yüksek kalitede konutların yapıldığı ilçenin yabancı yatırımlarla marka değerinin daha da artacağını vurguladı.
Yasa sayesinde durgunluğun yaşandığı inşaat ve emlak sektörünün 2005 ila 2006 yılındaki gibi hareketli ve karlı bir döneme gireceğini belirten Balıktay, şunları kaydetti: “Yasayla yabancılara satılabilecek taşınmazların toplamı özel mülkiyete konu alanlar için ilçe yüzölçümünün yüzde 10'unu geçemeyecek ama biz Alanya'da hala yüzde 1'lerdeyiz. Turizm gelirlerimiz arasında gayrimenkule devlet olarak önem vermeliyiz. Baktığınızda İspanya bu için fuarlar ve organizasyonlar düzenliyor. Çünkü otelde turist ağırlayarak kişi başı 500 dolar kazanabilirsiniz ama bu işten 50 bin dolarlar kazanmanız mümkün.”


-“İnşaat sektörünü de hareketlendirecek”-

Didim Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Osman Coşkun da İngiltere, Almanya ve Fransa gibi Avrupa 'nın önde gelen ülkeleriyle Türkiye arasında mütekabiliyet uygulamasının olmasından dolayı bu ülke vatandaşlarının Türkiye'de mülk almakta sorun yaşamadıklarını söyledi.
Didim'in özellikle İngilizlerin ilgisiyle yabancıların Türkiye'de en fazla konut edindiği ikinci ilçe olduğunu belirten Coşkun, ilçeye son yıllarda özellikle İranlıların ilgi gösterdiğini ama mütekabiliyet şartı nedeniyle bu ilginin yatırıma dönüşemediğini dile getirdi.
Yasayla Didim'e İran başta olmak üzere Türk Cumhuriyetlerinden yatırımların başlayacağını ifade eden Osman Coşkun, şöyle konuştu:
“İlçemizde 15 bin konut stoku bulunuyor, bu stokun büyük kısmının bu yasanın ardından elden çıkacağını tahmin ediyorum. Tabi stokların azalmasıyla yeni inşaatlar da başlayacak. Bu alanda da ciddi bir hareketlenme olacak. Yasadan önce özellikle İranlıların olan ilgisi resmiyete dönüşürse bu talebi hareketlendirmeye yeter diye düşünüyorum. İlçemizde konut fiyatları 50 bin lira ile 500 bin lira arasında değişiyor. Talepteki artışının bir süre sonra fiyatlara da yansıyacağını söyleyebiliriz.” (aa)

bigPara.com