Alaton: Yerli otomobil rüya, çöpe atın gitsin

Alaton: Yerli otomobil rüya, çöpe atın gitsin
Alaton: Yerli otomobil rüya, çöpe atın gitsin

Alaton, 'hangi hataları yapmayalım, hangi hatalı yatırımları yapmayalım' diye düşününce, bunların en başında yerli otomobil geliyor' dedi

Alarko Holding Yönet,im Kurulu Başkanı İshak Alaton'dan yerli otomobil üretimi ile ilgili tartışılacak bir yorum geldi

Bloomberg HT'de yayınlanan Ekoforum programında konuşan Alaton, " Türkiye daha iyi bir yerli oto yapma rüyasını bir kenara bıraksın hatta çöp kutusuna atsın" dedi. Alaton, şunları söyledi:

"Çünkü bu çok yanlış bir yatırım olur. Birkaç milyar doları heba etmiş oluruz . Aman ne olur, Türkiye yeni bir yerli otomobil aşkına kurban gitmesin. Hatta otomobil endüstrisindeki dostlarıma da söylüyorum şunu görmeleri lazım: Otomobil üretiminde artık Türkiye en üst noktayı buldu. Bundan sonra güçlüklerle dolu, sıkıntılarla dolu bir zaman yaşayacağız ve zaman içinde de otomobil üretiminde bizim dünyadaki ağırlığımız gittikçe mecburen azalacak. Bunu görmemiz lazım. Bizim Çin'le rekabet etmemiz mümkün değil. Otomobilde mümkün değil...”

Ama başka sahalara, asıl oralara gücümüzü teksif etmeliyiz. 2023'te 500 milyar Dolar hedefine yürürken, “hangi hataları yapmayalım, hangi hatalı yatırımları yapmayalım” diye düşününce, bunların en başında yerli otomobil geliyor. Ben diyorum ki, aman dikkatli olalım; buraya gereksiz yere para aktarmayalım."( hürriyet )

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Hürriyet

  ,

  Türkiye

  ,

  Çin

  ,

  Yatırım

  ,

  Para

  ,

  Oto

  ,

  Kurban

  ,

  zaman

  ,

  dolu

  http://www.radikal.com.tr/1083992108399229

  YORUMLAR
  (29 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kim gec kaldi? - globalradikal

  Ögrenmenin yasi ve zamani olmadigi gibi kendi teknolojini ve üretimini yaratmanin ve gerceklestirmenin hele hic zamani olmadigini dogru kavramamiz lazimdir...ayrica kendi arabamizi üretirken ona alternatif olarak daha az enerji tüketen toplu tasimaciligida en ön plana cikarmamiz lazim...unutulmamalidirki gelecekte iyi bir yasam standardini enerjiyi en az tüketen, alternatif cogunlugu olan teknolojiyi gelistiren ve üreten vede tarimda organik üretime güc kazandiran ülkeler olacaktir! Örnegin Almanya ve diger Iskandinav ülkeleri ve Kanada, Israil Dünya'da bu alanlarda öncüleri olusturuyorlar. Her ne kadar bu gün Cin'de ve Türkiye'de ekonomik büyüme kesintisiz yüzde 10 gitse bile üretimin dogaya ve insanlara verdigi yan zararlar hala üretimin maliyet faktörü icinde degildir ve ekonomide buna Internalisierung der externen Effekte denilir(=Dış etkilerin maliyette içselleştirilmesi denilir galiba!). Bu yan maliyet faktörü gercek maliyette hesaba katilmadigi sürece ekonomik büyümenin ici maalesef bos olur...örnegin diyelimki en iyi en lüks arabayi ürettik ama enerji harcamasini dünya standardlarinin altina cekemedigimiz sürece uluslar arasi rekabette kaybederiz...eger sayin Aloton konuya bu acidan bakmis olsaydi...evet belkide hakli yanlari olabilirdi!

  Bazı işlerde kar amacı güdülmez! - frantic82

  Amerika kar amacı güdseydi asla uzaya çıkamaz, aya gidemezdi. Şimdi dünyanın en büyük güçlerinden ve teknoloji liderlerinden! Sadece araba değil , hertürlü teknoloji dalına büyük yatırımlar yapılmalı.! İlk etapta kar amacı güdülmeden!

  iki yahudi - ex nihilo

  birisinin adı "ishak alaton", diğerinin adı JAN NAHUM. birisi tofaş ın, koç arge nin başında yıllarca çalışmış, firmasını kar ettirmek için elinden gelen her şeyi yapmış, her zaman "türk otomobili fikrini" canı yürekten desteklemiş, şirketindeki tüm çalışanların takdirini kazanmış bir mühendis, girişimci ve YURTSEVER, hatta çoğu türkten daha fazla türkiye aşığı, türk olmanın etnik kökenle ilgisi olmadığını bize her fırsatta ispat eden bir insan. diğeri ise ne zaman açsa ağzını travmatik kişiliğini elevermekten başka bir şey yapmayan, insanın canını sıkan, türkiye sevgisinden yoksun ve kendisiyle aynı ruhsal sorunları yaşayan kitlelere bol bol malzeme olan ajitasyon ustası. ikisini de örnek alabilirsiniz, ama hangisini örnek alırsanız dünya anlayışınızı ona göre şekillendirmiş olursunuz. ben kendi adıma türkiye yahudilerini JAN NAHUM gibi görmek istiyorum.

  ALATON, ZİHNEN YORULMUŞ OLMALI... - Sedat Gürsel

  İshak Alaton daha gençken güzel değerlendirmeler yapabiliyordu. Yerli otomobilden Çin nedeniyle vazgeçilmesini söylemesi doğru değil, başka bir gerekçesi olmalıydı. Kendisi işadamı, Çin'in geldiğimiz noktada artık ucuz işgücü kaabiliyetini kaybettiğini görmesi gerekirdi. Herhalde takip etmiyor olmalı ki, şu günlerde Çin'li sanayici 300-350 dolar aylıkla çalıştıracak işçi bulmakta zorlanıyor. Eğer bizde enerji fiyatları Çin'den pahalı olamasydı, Türkiye şu an Çin ile rekabet edebilecek düzeydeydi. Ülkemizde asgari ücret şu an 380 dolar civarındadır, Çin'in bu kalkınma hızıyla bir iki yıl içinde bunu geçecektir.Biz enerji fiyatlarımızı ucuz tutabilseydik Türkiye şu an rahatlıkla Çin ile rekabet edebilecek düzeydeydi ama Hükümet vergi toplamayı enerji üzerinden yapmayı hüner saydığından bu gerçekleşememektedir.

  DENEMEDEN OLMAZ AMERİKA'YI YENİDEN KEŞFETMİYORUZ - Germiyen

  Hiç üretmeden neyi nasıl düzelteceğiz? Bi tekstilde iyiyiz geri kalan herşey bize fazla nedense...

  TÜRK OTUR OTURDUĞUN YERDE ÇAYINI İÇ - Germiyen

  Biri Türk'e ne yapacağını söylesin üretse suç. Üretmese -bence de- suç.Hayalini kursa o da suç ...Senin neyine düşünmek, hayal etmek, üretmek... Sen arabaya bin yeterki bin biz de sana binelim sen sadece harca Türk'e söylenen bu. Yassah hemşerim...

  yerl otomobil üretilmeli.. - ahmetsomut

  buna kesinlikle eyvallah. bu teknolojinin türkiye'de olması kesinlikle ülke için bir kazançtır. Ama bu işe ne kadar para/personel/kaynak ayıracağız? Bu önemli. Ülke içi ihtiyaca yönelik hedeflenerek başlanmalı. Ve yapılan devlet yatırımı/teşviği/ kaynak aktarımı çok sıkı denetlenmeli. Yoksa o paraları hacılayan adam çok olur. Yapılabiliyorsa zamansal hedefler belirlenmeli. Hedeflere ulaşıldıkça yeni teşvikler salınmalı. Denildiği gibi piyasadaki dökülen Tofaş ve Renoları piyasadan çekmeye yardımcı olsa o bile yeter. Bir sürü trafik kazası önlenmiş olur. Alaton madem yerli oto fikrini beğenmiyor öncelikli gördüğü alanları açıklasın.