Albaraka Türk halka açılıyor

Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş. Genel Müdürü Adnan Büyükdeniz, bu yıl şirketin hisselerinin bir bölümünü halka açacaklarını belirtti. Büyükdeniz, 2005'te kâr-zarar esasına göre ve...

İSTANBUL - Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş. Genel Müdürü Adnan Büyükdeniz, bu yıl şirketin hisselerinin bir bölümünü halka açacaklarını belirtti. Büyükdeniz, 2005'te kâr-zarar esasına göre ve cari hesaplar adı altında topladıkları fonların 2004 sonuna göre yaklaşık yüzde 30 büyümeyle 1 milyar 300 milyon dolara yükseldiğini, topladıkları bu fonların yüzde 80-85'lik oranını krediye dönüştürdüklerini kaydetti. 2005 yılını özkaynak ve aktif kârlılık açısından sektör ortalamalarının üzerinde bitirmeyi öngördüklerini belirten Büyükdeniz, şöyle devam etti:
'Hisselerin bir kısmını Körfez'de satabiliriz'
"2006 içinde şirketimizin bir kısmını, sermaye artışı yoluyla halka açacağız. Şu anda ana grubumuz Albaraka Grubu, Bahreyn ve Dubai'de halka açılma işlemlerini tamamlıyor. Bizden de belli çalışmalar istediler. Onların açılışının takibinde biz de Türkiye'de borsaya açılacağız. Belki hisselerimizin bir kısmını Körfez'de satma imkânımız olabilir. İlk etapta yüzde 20 gibi bir rakam düşünüyoruz. Ondan sonra bakacağız, cazip şartlar oluşursa daha fazlası da açılabilir. Körfez'de iyi fiyatlar bulabileceğimizi düşünüyoruz. Zaten Albaraka Bankacılık Grubu, yüzde 40-45 hissesini halka açıyor."
Büyükdeniz, önceden özel finans kurumu olan isimlerinin yasal sürecin tamamlanmasıyla katılım bankası adını aldığını hatırlatarak, yeni isim ile ilke ve çalışmalarında değişiklik olmayacağını söyledi. Büyükdeniz, Acıbadem'de gerçekleştirecekleri büyük ölçekli konut projesi için açtıkları özel havuza BDDK'dan alınan izinle fon topladıklarını ve bu projenin ruhsat aşamasına geldiğini belirtti. 1000'in üzerinde konut, alışveriş merkezi ve okulu barındıran komple konut projesinin inşaatına yakın zamanda başlanacağını kaydeden Büyükdeniz, "Bu projeden, şu anda havuzlara dağıttımız rakamların üzerinde, yüzde 15-20 gibi bir getiri gelmesini tahmin ediyoruz. Yakında başlayacak inşaatın iki yıllık sürede tamamlanmasını bekliyoruz" diye konuştu.