Albaraka Türk murabaha ile büyüyecek

Albaraka Türk murabaha ile büyüyecek
Albaraka Türk murabaha ile büyüyecek

Albaraka Bankacılık Grubu Başkanı Yusuf, Wall Street Journal gazetesinde çıkan haberinde kredi anlaşmasını 1 Eylül de imzalamayı umduğunu söyledi. FOTOĞRAF: AHMET DUMANLI / AA

Albaraka Bankacılık Grubu Başkanı Yusuf, Albaraka Türk'ün, Türkiye'deki büyümesini finanse etmek amacıyla 250 milyon dolarlık murabaha kredisi alacaklarını açıkladı

NEW YORK - Al Baraka Türk katılımı bankasının, Türkiye ’deki faaliyetlerini büyütebilmek amacıyla 250 milyon dolarlık bir murabaha kredisine ilişkin görüşmelerin yapıldığını, anlaşmanın ise 15 Eylül 2010 tarihi itibarıyla imzalanacağı da duyuruldu.
Bu arada Wall Street Journal gazetesine göre, Albaraka Bankacılık Grubu Başkanı Adnan Ahmed Yusuf, Al Baraka Türk’ün, 250 milyon dolarlık kredinin sağlama sürecinde olduğunu belirtirken “Türkiye’deki faaliyetlerimize yönelik 250 milyon dolarlık murabaha kredisine ilişkin anlaşmayı 1 Eylül tarihinde imzalamayı umuyoruz” dedi.

Türkiye’de 120 şube
Başlıca düzenleyicilerinin, Nur Bank, Standard Chartered ve ABC İslam Bankası olduğu belirtilen kredinin, bankanın Türkiye’deki faaliyetlerinin genişletilmesini finanse etmek amacıyla kullanılacağını anlatan Yusuf, halen 5 milyar dolarlık varlığı olan Albaraka Türk’ün, bu yılın sonunda Türkiye’deki şube sayısını, 110’dan 120’ye çıkarmak istediğini de kaydetti.

İmzalar 15 Eylül’de
Bu arada Albaraka Türk’ün 250 milyon dolar tutarında murabaha sendikasyon kredisi için  yetki verdiğini duyuran Bahreynli Al Baraka’nın yöneticisi Adnan Yousif, “Anlaşmayı 15 Eylül tarihinde imzalayacağız” bilgisi verdi
Sendikasyonu yöneten bankalar arasında Standard Chartered, Lübnanlı Blom Bank ve Bahreynli Arab Banking Corporation bankasının yer aldığını kaydeden Yousif, kredinin genel şirket amaçları için kullanılacağını ifade etti.
Reuters ’a haziran ayında konuşan Albaraka Türk Genel Müdürü  Fahrettin Yahşi ise, Albaraka Türk’ün 200 milyon dolara kadar bir murabaha sendikasyonu yapmak için yetki vereceğini belirtmişti. Banka haziran ayı sonunda yaptığı açıklamada ise murabaha sendikasyon kredisi için yetki verdiğini, sözkonusu kredinin başlangıç tutarının ise 100 milyon dolar olduğunu duyurmuştu. (anka, reuters)