Alcatel-Lucent evliliğine Bush onayı

ABD Başkanı George Bush, Fransız telekomünikasyon araçları yapımcısı Alcatel'in, teknoloji şirketlerinden Lucent Technologies'i 11.8 milyar dolara satın almasına izin verdi.

WASHINGTON - ABD Başkanı George Bush, Fransız telekomünikasyon araçları yapımcısı Alcatel'in, teknoloji şirketlerinden Lucent Technologies'i 11.8 milyar dolara satın almasına izin verdi. Lucent Technologies bünyesindeki Bell Laboratories adlı kuruluşun ABD ulusal savunmasıyla ilgili birçok ihaleyi kazanmış olması satış işleminin gerçekleşmesi için Bush'un onayını zorunlu kıldı.
Bush'un sözcüsü Tony Snow yaptığı açıklamada Alcatel ile Lucent'ın çok verimli bir işbirliği için güçlerini birleştirdiklerini söyledi. Yabancı Yatırımlar Komitesi satınalma işleminin ülke güvenliğine etkileri konusunda 75 gün süren araştırma yaptıktan sonra Bush'a olumlu görüş bildirdi. Lucent'ın elinde halen ihalesini kazandığı çok gelişmiş iletişim sistemi projesi var. Şirket ayrıca Pentagon için sürekli yeni buluşlar yapıyor ve çok gizli teknoloji projelerini yürütüyor.