'Alfa Brera gerçekten seksi'

Alfa Romeo'nun Türkiye temsilcisi Tofaş, üst sınıf spor otomobilde 'H segmenti' Alfa Brera'yı 64 bin avroluk anahtar teslimi fiyatla satışa sundu.

İSTANBUL - Alfa Romeo'nun Türkiye temsilcisi Tofaş, üst sınıf spor otomobilde 'H segmenti' Alfa Brera'yı 64 bin avroluk anahtar teslimi fiyatla satışa sundu. Aracın fiyatı üç hafta öncesine göre dövizdeki artış nedeniyle yaklaşık 15 bin YTL artmış olsa da bu durumun Alfa tutkunlarını etkilemeyeceği belirtiliyor. Avrupa'da yılda 400 bin adet spor coupe otomobil satılıyor. Bu rakam Türkiye'de 1000 adet civarında. Duygusal bağ kurulan otomobiller olarak da anılan bu gruba giren Alfa Brera'nın hedef kitlesi 25-55 yaş arasında, ağırlıklı olarak erkek, üst gelir grubunda, birden çok araca sahip kişiler olarak tanımlanıyor. Marka yetkilileri Brera için 'Gerçek bir coupe', 'Safkan Alfa', 'Alfa ruhunu mükemmel yansıtıyor' diyorlar.
Alfa Brera'nın 3.2 litre V6 260 hp, 2.2 litre 185 hp'lik benzinli motor ve 2.4 litre JTDM 200 hp seçenekleri satışa sunuluyor. Q4 sürekli dört çeker sistemine sahip 322 Nm torklu 3.2 litre motorlu versiyon sıfırdan 100 km/s'ye 6.8 saniyede ulaşıyor. Yakıt sarfiyatı artırılmadan maksimum motor gücü almayı hedefleyen bu sistem doğrudan yanma odasına yönelen enjektör prensibiyle çalışıyor. sıfırdan 100 km/s'ye 8.6 saniyede ulaşabilen 2.2 lite motor, 100 km.de ortalama 9.4 litre yakıt harcıyor. En ileri teknolojiyle çalışan bu motor 230 Nm'lik torku ile daha fazla performans ve esneklik sunarken, sessizliği ve tutumluluğuyla da kullanıcıları etkiliyor. Brera, motor gamını 200 hp'lik 2.4 lt JTDM motorla tamamlıyor.
Türkiye'ye öncelik
Ünlü otomobil tasarımcısı Giorgetto Giugiaro ve Alfa Romeo Tasarım Merkezi tarafından tasarlanan Alfa Brera'nın bir diğer özelliği de dünyadaki çok sayıda 'en çekici, güzel otomobil' ödüllerini almış olması. Ayrıca aracın konseptiyle üretim aşaması arasında çok az değişiklik yapılması da dikkat çeken bir diğer özellik.
Alfa Romeo Marka Direktörü Antonio Baravalle, "Alfa Brera'yı, Alman basını beklerken, otomobil benimle birlikte Türkiye'ye geldi" dedi. Baravalle, geçen aralıkda da Alfa 159'un lansmanı için Türkiye'ye gelmişti. İlk defa Alfa'nın bir temsilcisinin kısa dönem içinde bir ülteye gelip lansman yaptığını belirten Baravalle, bunun ülkeye gösterilen önemle bağlantılı olduğunu söyledi. Antonio Baravalle, önümüzdeki aylarda Spider'i tanıtacaklarını açıkladı. Tofaş Üst Yöneticisi Alfredo Altavilla da, Alfa Brera için "Güzel deği gerçekten seksi bir otomobil" dedi. Pazarlama Müdürü Arzu Çolakoğlu da, yılda 20 adetlik satış hedeflediklerini dile getirdi.